زنگنه:دشمن مدام بر ابعاد جنگ اقتصادی می‌افزاید/آمادگی وزارت نفت برای همفکری با مجلس درباره بورس نفت

زنگنه:دشمن مدام بر ابعاد جنگ اقتصادی می‌افزاید/آمادگی وزارت نفت برای همفکری با مجلس درباره بورس نفت

به گزارش خبرنگار پارلمانی تازه ترین ها، بیژن زنگنه وزیر نفت، صبح امروز (سه‌شنبه 25 شهریور) در صحن علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال تعدادی از نمایندگان در صحن علنی مجلس اظهار داشت: یک جنگ تمام عیار اقتصادی از سوی آمریکا و صهیونیست‌ها با همکاری منافقین و دیگر متحدان‌شان بر ملت ایران تحمیل شد و تلاش می‌کنند دائم بر ابعاد آن بیفزایند.

وی افزود: ضرورت دارد تا مثل دوران دفاع مقدس همه ارکان نظام از دولت و مجلس و دیگر قوا به صورت هم اندیشی و به صورت یکپارچه عمل کنند.

وزیر نفت به گزارشی از عملکرد این وزارتخانه در اجرای اقتصاد مقاومتی پرداخت و تصریح کرد: افزایش ظرفیت تولید از میادین مشترک نفت و گاز، دوری از خام فروشی با توسعه صنعت پتروشیمی و پالایش و تکمیل زنجیره ارزش، توسعه گازرسانی، افزایش صادرات گاز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی، حمایت از ساخت داخل و شرکت‌های دانش‌بنیان، جمع‌آوری گازهای مشعل،‌ مقابله با تحریم‌های نفتی و ریل‌گذاری برای آینده جزو این 8 محور است.

زنگنه تاکید کرد: ‌از نظر افزایش ظرفیت  ما میدان‌های نفتی مشترک را اولویت‌بندی کردیم و به همه تحریم‌ها پرداخته‌ایم اما مهمترین میدان‌ها در دو بخش میدان‌های غرب کارون و میدان پارس جنوبی است؛ در این مدت 7 سال میدان‌های غرب کارون تولیدش از 70هزار بشکه به 400 هزار بشکه در روز رسیده است و اکنون در این زمینه ما از همسایگان خود عقب نیستیم.

وی با بیان اینکه قراردادهای مشترک نفتی برای میدان‌های دیگر بسته شده است، گفت: تعدادی از میدان‌های نفتی که فاز 11 نیز شامل می‌شود و طرح‌های دیگری برای تولید و توسعه نگهداشت سطح تولید انجام شده که از سال 97 تاکنون 23 قرارداد امضا شده است. آقای قالیباف در سفر خود به خوزستان شروع عملیات دو عدد از این میدان‌ها را آغاز کردند و قرار است این‌ها تولید ما را حفظ کنند و افزایش تولید دهند.

*سرمایه گذاری ۱۵۰ هزار میلیارد دلار در پارس جنوبی

وزیر نفت با بیان اینکه تاکنون ۱۵۰ هزار میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌ گذاری شده است، تصریح کرد: افتخارات صنعت گاز و پتروشیمی به جمهوری اسلامی ایران باز می‌گردد. در حوزه نفت قبل از انقلاب نیز کارهایی صورت گرفته بود اما در حوزه پتروشیمی و صنعت گاز هرچه که امروز برخوردار می‌باشند ثمره کار جمهوری اسلامی ایران است. در حوزه گاز میدان پارس جنوبی در سال ۱۳۸۴ حدود ۱۴۰ میلیون مترمکعب در روز تولید داشته است. در سال ۱۳۹۲ این رقم به ۲۸۰ میلیون مترمکعب رسیده است و امروز نیز به ۷۵۰ میلیون مترمکعب در روز دست یافته‌ایم. به عبارت دیگر در طول ۷ سال گذشته ۴۲۰ میلیون مترمکعب در روز ظرفیت تولید پارس جنوبی افزایش داشته است یعنی رقمی معادل ۲.۶ میلیون بشکه نفت.

* دعوت از مجلس برای بازدید از پارس جنوبی

وزیر نفت اضافه کرد: اگر ما قصد داشتیم این سوخت را برای داخل کشور تامین کنیم باید دهها پالایشگاه می‌ساختیم که به محیط زیست آسیب‌های جدی وارد می‌کردیم و شرایط زندگی را دشوارتر می‌کردیم، به همین علت بود که بنده چند روز پیش بیان کردم که پالایشگاه‌سازی به محیط زیست آسیب جدی وارد می‌کند. کارهای ماندگاری در پارس جنوبی صورت گرفته است، ۱۷ فاز پارس جنوبی در دریا به اتمام رسیده است و تنها بخش خشکی یک پالایشگاه باقی مانده است. بنده از کمیسیون‌های تخصصی دعوت می‌کنم تا با حضور در منطقه از پارس جنوبی بازدید کنند.

* جهش سوم پتروشیمی تا ۱۴۰۰

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه صادرات خاطرنشان کرد: در خصوص خط لوله انتقال نفت خام گوره به جاسک که به صادرات کشور تنوع بخشیده و حدود ۱۰۰۰ کیلومتر است گام‌های بزرگی برداشته شده است. در حوزه دوری از خام‌فروشی و توسعه صنعت پتروشیمی ما توانسته‌ایم تولید را از ۱۲ میلیون تن در سال ۱۳۷۵ به ۵۶ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ برسانیم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده در سال ۱۴۰۴ این رقم به ۱۳۳ میلیون تن خواهد رسید. ما جهش بزرگی در حوزه پتروشیمی داشته‌ایم که ان‌شاء‌الله جهش دوم تا سال دیگر به اتمام می‌رسد و تا سال ۱۴۰۴ جهش سوم گام بزرگتری برداشته می‌شود. در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی با اقداماتی که برای توسعه پالایشگاه‌ها شده است نسبت به سال ۱۳۹۱ صادرات ما چهار برابر شده است که این اقدام برای دورزدن تحریم‌ها گام بزرگی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: میزان تولید بنزین در کشور از ۵۲ میلیون لیتر بنزین در روز به ۱۹۷ میلیون لیتر در روز رسیده است. طرح‌های نوسازی و بهسازی پالایشگاه‌ها نیز نظیر پالایشگاه آبادان، بندرعباس و اصفهان در دستور کار قرار دارند. با اجرای قانون توسعه پتروپالایشگاه‌ها و حمایت از صنایع پایین دستی که سال گذشته در مجلس شورای اسلامی مصوب شد گام‌های بلندتری در این حوزه برخواهیم داشت. تاکنون برای اجرای این قانون ۲۰ طرح تایید شده است و مجوزهای لازم برای آن صادر می‌گردد. پنج پالایشگاه نفت و سه پالایشگاه میعانات گازی و ۱۲ طرح بهسازی در پالایشگاه‌های مختلف در قالب این ۲۰ طرح که قرار است مجوز دریافت کند دیده شده است. امروز ما حدود ۵.۸ میلیارد دلار به صنایع پایین‌دستی پتروشیمی‌ها خوراک می‌دهیم.

* مجلس برای معافیت مالیاتی و تنفس خوراک به ما کمک کند

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: ما برای توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی‌ها حاضر به تامین خوراک و بازار محصول و یارانه تسهیلات هستیم. از مجلس شورای اسلامی نیز انتظار داریم برای معافیت‌های مالیاتی و تنفس خوراک ما را در این حوزه یاری کند.

زنگنه در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده برای توسعه گازرسانی، بیان کرد: در حوزه توسعه گازرسانی اقدامات بزرگی با همکاری مشترک مجلس شورای اسلامی و دولت انجام شده است. امروز ۸۳ درصد جمعیت روستایی از گاز برخوردارند و ۹۹ درصد جمعیت شهری دارای گاز هستند، ۹۴ درصد جمعیت کل کشور از گاز طبیعی برخوردار هستند و ۳۳ هزار روستای کشور تحت پوشش گازرسانی قرار دارند. در برنامه ما برخورداری ۹۵ درصد جمعیت کشور با اولویت مناطق محروم است.

وزیر نفت در ادامه تصریح کرد: در حوزه صادرات گاز طبیعی نسبت به سال ۱۳۹۲ صادرات ما دو برابر شده است. البته مشکلاتی در این حوزه پیش آمد که از اراده ما خارج بود. در حوزه صادرات ما به رقم ۸۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده‌ایم. اکنون ما جزو بزرگترین صادرکننده‌های فرآورده‌های نفتی هستیم. در حوزه صادرات پتروشیمی علی‌رغم مشکلات موجود گام‌های خوبی برداشته شده است. در حوزه تقویت ساخت داخل و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان کارهایی صورت گرفته است. در خصوص جمع‌آوری گازهای همراه نفت و جلوگیری از سوختن این گازها ما به طور جدی اقداماتی را انجام دادیم و در سفر آقای قالیباف به خوزستان در پالایشگاه‌ بیدبلند این موضوع را مشاهده کردند.

* آمادگی وزارت نفت برای همفکری با مجلس درباره بورس نفت

وی در ادامه با اشاره به تحریم‌های نفتی بیان کرد: ما تمام تلاش خود را برای دورزدن تحریم‌ها به کار بستیم و از هر کسی که امکان داشته کمک گرفتیم. مجلس شورای اسلامی نیز باید در قالب دیپلماسی بین‌المجالس در این حوزه به ما کمک کند. ما نمی‌گوییم که کار ما بی‌نقص است، ما نیز نیاز به کمک داریم حتی در خصوص عرضه نفت در بورس نیز بنده دغدغه‌های نمایندگان را شنیده‌ام و ما آماده هستیم تا با همکاری یکدیگر راه مناسبی را پیدا کنیم. امروز ما در جنگ نابرابر علیه ملت ایران هستیم و در این شرایط ما از هر پیشنهادی برای فروش نفت حمایت می‌کنیم.

زنگنه با تاکید بر اینکه نفت موتور محرک صنعت کشور است، گفت: ما منابعی برای حرکت توسعه‌ای کشور نداریم؛ چهار سند وجود دارد که در تصویب آنها به همکاری مجلس شورای اسلامی نیاز داریم. سند قرارداد سوخت و حمل و نقل کشور تا سال ۱۴۲۰، سند قرارداد مصرف و تولید گاز تا سال ۱۴۲۰، سند تولید نفت تا سال ۱۴۲۰ و سند تولید پتروشیمی‌ها و صنایع پایین‌دستی تا سال ۱۴۲۰ می‌باشد که ان‌شاءالله با همکاری مجلس گام‌های موثری در این حوزه برداشته شود.

انتهای پیام/