سامانه ثبت نام واکسیناسیون برای ۳۵ ساله‌ها در کردستان فعال شد

سامانه ثبت نام واکسیناسیون برای ۳۵ ساله‌ها در کردستان فعال شد

ابراهیم قادری در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار کرد: افرادی که تست کرونای آنها مثبت شده و واجد شرایط تزریق واکسن هستند، باید واکسیناسیون خود را ۶ هفته بعد از بهبودی انجام دهند.

وی با بیان اینکه این امر شامل افرادی که دارای علائم ظاهری هستند نیز می‌شود و نباید واکسن بزنند، افزود: همچنین فردی که یکی از اعضای خانواده او به کرونا مبتلا است، باید تست دهد و در صورت منفی بودن تست، به مراکز واکسیناسیون مراجعه کند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: افراد با تست کرونا مثبت اگر واکسن بزنند، اثر واکسن ضعیف‌تر در سیستم ایمنی بدن عمل می‌کند و آنتی بادی که در اثر ابتلاء به کرونا در بدن تولید می‌شود به حداقل می‌رسد.

قادری یادآور شد: وقتی فردی مبتلا به کرونا شد، سیستم ایمنی بدن تحریک شده و مشغول ساخت آنتی بادی می‌شود و اگر این بیمار واکسن کرونا بزند سیستم ایمنی بدن مختل خواهد شد و واکسن نیز اثر کمتری دارد.

وی با بیان اینکه سامانه ثبت‌نام تزریق واکسن کرونا salamat.gov.ir برای افراد ۳۵ سال به بالا فعال است، بیان کرد: افرادی در پایگاه‌های بهداشت پرونده سلامت دارند می‌توانند از طریق همین سامانه ثبت‌نام و نوبت تزریق واکسن دریافت کنند.