ستاد مشترک ارتش آمریکا: حوادث کنگره «حمله مستقیم» علیه قانون اساسی بود

ستاد مشترک ارتش آمریکا: حوادث کنگره «حمله مستقیم» علیه قانون اساسی بود

فارس: رهبران ارشد ارتش آمریکا در اقدامی نادر از سوی آن‌ها که به ندرت وارد امور سیاسی داخلی می‌شوند، در نامه‌ای، حوادث کنگره آمریکا را «حمله مستقیم» علیه قانون اساسی و شورش توصیف کردند و از ارتش خواستند با توجه به نزدیک شدن روز تحلیف آماده بماند.

به گزارش «آرتی»، در این نامه آمده است: شورش خشونت‌آمیز در واشنگتن در روز ششم ژانویه ۲۰۲۱ حمله مستقیم علیه کنگره آمریکا و روند قانون اساسی ما بود. شاهد اقداماتی داخل ساختمان کنگره بودیم که مغایر حاکمیت قانون بود. حق آزادی بیان و تجمع به هیچ کس این اجازه را نمی‌دهد که به خشونت، فتنه و شورش متوسل شود.

ستاد مشترک—نهادی مشورتی که شامل عالی‌ترین مقامات نظامی در هر یک از شاخه‌های ارتش است—از نظامیان مستقر در خارج از آمریکا و داخل خواست با توجه به نزدیک شدن روز تحلیف بایدن، آمادگی خود را حفظ کنند و بر ماموریت خود متمرکز بمانند.

آن‌ها افزودند: ما از قانون اساسی حمایت و دفاع می‌کنیم و هر اقدامی که روند قانون اساسی را مختل کند نه تنها برخلاف سنت‌ها، ارزش‌ها و سوگند ماست، برخلاف قانون است.

کنگره آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته در حال شمارش آراء مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند.

حامیان ترامپ اما در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند که در نهایت در درگیری‌های میان طرفداران ترامپ و نیروهای امنیتی دست‌کم چهار نفر کشته شدند. در پی این وقایع، دموکرات‌ها تلاش برای استیضاح ترامپ را آغاز کردند. 

«نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز یکشنبه به «مایک پنس» معاون ترامپ اولتیماتوم داد در صورتیکه با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی، ترامپ را از قدرت برکنار نکند، دموکرات‌های کنگره استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا را پیش خواهند برد. طبق بند چهارم متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا، پنس این اختیار را دارد که در صورت ناتوانی رئیس‌جمهور برای انجام وظایفش، با موافقت اکثریت کابینه از او سلب اختیار کند و خود بلافاصله وظایف او را به عنوان سرپرست ریاست‌جمهوری آمریکا برعهده بگیرد.

پنس اما در نامه‌ای به رئیس مجلس نمایندگان آمریکا فعال کردن متمم ۲۵ قانون اساسی برای برکناری دونالد ترامپ را رد کرده است.

در صورتیکه طرح استیضاح ترامپ پیش برود، این دومین تلاش برای استیضاح یک رئیس‌جمهور آمریکا در دوره چهارساله ریاست‌جمهوری‌اش محسوب می‌شود که پیش از این در ایالات متحده بی‌سابقه بوده است.

طبق گزارش روزنامه انگلیسی «ایندیپندنت»، دوره ریاست‌جمهوری ترامپ در تاریخ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱ (اول بهمن ماه) به پایان می‌رسد اما در صورتیکه پیش از پایان این دوره استیضاح شود، ممکن است با تصمیم سنا از حق برعهده گرفتن هرگونه جایگاه فدرال در ایالات متحده آمریکا چه به صورت انتخابی و چه به صورت انتصابی محروم شود.

اخبار مهم ایران و جهان/م