سنتکام مدعی مقابله با موشک بالستیک ضد کشتی یمن شد

سنتکام مدعی مقابله با موشک بالستیک ضد کشتی یمن شد

به گزارش خبرگزاری مهر، فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه موسوم به سنتکام در حساب کاربری خود در شبکه ایکس مدعی شد که روز گذشته در ۹ آوریل تقریباً در ساعت ۳:۰۰ صبح (به وقت صنعا)، نیروهای USS Mason (DDG 87) و فرماندهی مرکزی ایالات متحده (CENTCOM) در دریای سرخ درگیر شدند و یک موشک بالستیک ضد کشتی (ASBM) پرتاب شده توسط نیروهای یمنی بر فراز خلیج عدن را رهگیری و منهدم کردند.

سنتکام ادعا کرده که این موشک احتمالاً کشتی «مای یورک تاون» را هدف قرار داده بود که یک کشتی تحت پرچم آمریکا و متعلق به ایالات متحده است و توسط ناوهای جنگی ایالات متحده USS یو اس اس لابون (DDG 58) و یواس‌اس میسون (DDG 87) اسکورت می‌شود.

به گفته سنتکام، هیچ تلفات یا خسارتی توسط کشتی‌های تجاری ایالات متحده، ائتلاف یا تجاری گزارش نشده است و موشک مذکور یک تهدید قریب الوقوع برای کشتی‌های تجاری ایالات متحده، ائتلاف و تجاری در منطقه بوده است.

سنتکام همچنین مدعی شده که این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی برای کشتی‌های تجاری ایالات متحده، ائتلاف و تجاری انجام می‌شود.

چند روز پیش نیز فرماندهی مرکزی آمریکا در غرب آسیا (سنتکام) در حساب کاربری خود در شبکه ایکس از مقابله با نیروهای یمنی خبر داده بود. سنتکام در این ارتباط مدعی شده بود: بین ساعت ۶:۰۰ تا ۲۲:۵۶ (به وقت صنعا) در ۲۸ مارس، فرماندهی مرکزی ایالات متحده با موفقیت چهار سامانه هوایی بدون سرنشین را که توسط نیروهای یمنی پرتاب شده بود، رهگیری و منهدم کرد. به ادعای سنتکام، نیروهای یمنی با این پهپادها یک کشتی ائتلاف و یک کشتی جنگی ایالات متحده را هدف قرار داده بودند.

این ادعای سنتکام در حالی مطرح شده است که ارتش یمن اعلام کرده تا زمان توقف جنگ غزه و لغو محاصره این باریکه به عملیات نظامی خود علیه کشتی‌های عازم بنادر فلسطین اشغالی ادامه می‌دهد.

«عبدالملک الحوثی»، رهبر جنبش انصارالله یمن نیز در سخنان هفته گذشته خود درباره آخرین تحولات منطقه گفته بود: عملیات حزب الله تأثیر قابل توجهی بر دشمن در شمال فلسطین اشغالی داشت. همچنین ما به عنوان حامیان غزه فعال، مستمر و مؤثر در حال فعالیت هستیم. تاکنون ۶۳ کشتی هدف قرار گرفته‌اند که عدد مهم، بزرگ و تأثیرگذاری است. بمباران موشکی با موشک‌های بالدار به سمت ام الرشرش اشغالی (بندر اشدود) برای هدف قرار دادن اهداف متعلق به دشمن اسرائیلی انجام شد. تأثیر عملیات نظامی در دریا و همچنین بر فلسطین و ناتوانی دشمن در توقف آنها موضوعی روشن است و دشمن به این موضوع اعتراف کرد. طبق اعتراف یک افسر آمریکایی، نیروی دریایی آمریکا از قرن نوزدهم به این حد از حقارت نرسیده است. وضعیت بدی که نیروی دریایی آمریکا به آن رسیده است نتیجه ناسازگاری واشنگتن و عدم پذیرش راه حل صحیح و عادلانه است. تنها راه حل توقف تجاوزات، جنایات و محاصره نوار غزه است. ناسازگاری آمریکا در حمایت از جنایت و تجاوز صهیونیست‌ها به کشورمان، آن را در یک معضل واقعی قرار داده است. آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها با وجود قیمت‌های بالای کالاها، حمل و نقل و بیمه، با اسرائیلی‌ها مشکل پیدا کردند. آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها در حالی به این مخمصه و شکست رسیدند که هنوز درگیر رویارویی نظامی با بخشی از نیروهای مسلح ما هستند.