سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران شکست خورده است

سیاست تحریمی آمریکا علیه ایران شکست خورده است

به گزارش مهر، سفارت کوبا در تهران با انتشار بیانیه مطبوعاتی که نسخه ای از آن در اختیار این خبرگزاری قرار گرفت، سیاست های تحریمی آمریکا علیه ایران را همانند تنگناهای ایجاد شده علیه هاوانا شکست خورده دانست.

همزمان با تلاش های دولت کوبا در مجمع عمومی سازمان ملل برای پایان دادن به تحریم های آمریکا علیه این کشور، سفارت کوبا در تهران با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر توسعه روابط اقتصادی وتجاری با ایران، سیاستهای تحریمی آمریکا علیه کوبا و ایران را شکست خورده خواند.

در بیانیه سفارت کوبا در تهران آمده است: کوبا مجدداً خواستار رفع محاصره اقتصادی، تجاری و مالی ناعادلانه و غیر انسانی است که دولت ایالات متحده بیش از ۶ دهه بر مردم این کشور تحمیل کرده که در دوران همه گیری کووید -۱۹ وجهه ای شدیدتر از نسل کشی را به نمایش گذاشته است.

بر اساس این بیانیه، ایالات متحده با استکبار و تحقیر، ۲۸ قطعنامه مصوب مجمع عمومی سازمان ملل متحد در محکومیت محاصره را نادیده گرفته و همچنین صداهای زیادی را که در سراسر جهان به طرفداری برای پایان دادن به این سیاست برون مرزی و نقض کننده حقوق بین الملل بلند شده است را نادیده می گیرد و با چنین اقدام وحشیانه ای می کوشد تا از طریق خفقان اقتصادی، که موجب نارضایتی مردم کوبا نسبت به دولت قانونی آن می شود به تغییر نظام سیاسی در یک کشور آزاد و مستقل دست یابد. باید یادآور شد که ثابت شده است محاصره اقتصادی مانع اصلی برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کوبا و رفاه زنان و مردان کوبایی است.

در ادامه این بیانیه آمده است: بین آوریل ۲۰۱۹ و مارس ۲۰۲۰ دولت ایالات متحده با اعمال ۲۴۳ تحریم اقتصادی جدید، محاصره علیه کوبا را برای رسیدن به سطوح بی سابقه ای از فشار و خشونت تقویت کرد. به ویژه بُعدِ برون مرزی محاصره، بعد از اعمال کامل قانون هولمز-بولتون از ماه مه ۲۰۱۹ و با درج نام کوبا در لیست غیر قانونی کشورهای حامی تروریسم، به طرز وحشیانه ای شدت گرفته است.

در بیانیه سفارت کوبا تاکید شده است: توسعه روابط اقتصادی و تجاری با کشور برادر جمهوری اسلامی ایران نه تنها از محاصره ای که ایالات متحده بر کوبا تحمیل کرده بلکه تحت سیستم ناعادلانه و غیر اخلاقی تحریم های یکجانبه ای که ملت ایران تحت آن قرار دارد به طور حساسی تاثیر گرفته است. سیاست تحریمی که همان اهداف را دنبال می کند و همچون کوبا در ایران نیز شکست خورده است. برای کوبا این حق که همراه با اکثریت قریب به اتفاق جامعه جهانی، پایان محاصره اقتصادی، تجاری و مالی را در خواست کند، محفوظ است. تحریم هایی که مردم سرسخت ما را تحت تاثیر قرار داده است. کوبا هرگز تسلیم یا منصرف از انقلاب سوسیالیستی خود نخواهد شد. کوبا در دفاع از اصول خود در برابری، همبستگی، انترناسیونالیسم، عدالت اجتماعی، انتخاب سرنوشت، استقلال و حکمیت ذره ای عقب گرد نخواهد کرد.

اضافه می نماید وزیر امور خارجه کوبا چندی پیش اعلام کرده بود: در ۲۳ ژوئن سال جاری میلادی (۲ تیرماه ۱۴۰۰) مجمع عمومی سازمان ملل، قطعنامه ای را در دستور کار قرار خواهد داد که به محاصره و تحریم آمریکا علیه جزیره کوبا پایان می دهد.