سینماهای فرانسه تعطیل شد/ فعالیت‌ها تحت تأثیر درگیری‌ها

سینماهای فرانسه تعطیل شد/ فعالیت‌ها تحت تأثیر درگیری‌ها

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ددلاین، تیراندازی مرگبار به یک نوجوان ۱۷ ساله توسط یک افسر پلیس در نانتر فرانسه که چند روز پیش رخ داد، موجی از شورش‌ها و خشونت‌ها را در سراسر کشور برانگیخت که منجر به تعطیلی زودهنگام برخی سینماها و منع آمد و شد در برخی از شهرها شد.
کشته شدن این نوجوان که از وی با نام ناهل یاد شده در حالی که پشت فرمان مرسدس در حال رانندگی بود و به ایست پلیس توجه نکرد، با شلیک به قفسه سینه وی رخ داد. افسری که تیراندازی کرده به اتهام قتل عمد بازداشت شده است.
ناهل الجزایری و مراکشی‌الاصل بود و به گفته نیویورک تایمز این شورش‌ها ریشه در شکایت چندین دهه‌ای برای خشونت پلیس و بی‌توجهی و تبعیض نژادی همیشگی در حومه‌های شهری فقیرتر فرانسه دارد.
این وضعیت به طرز وحشتناکی یادآور فیلم جذاب رومن گاوراس «آتنا» محصول ۲۰۲۲ است که پس از مرگ پسری توسط پلیس منجر به افزایش تنش‌ها در سطح ملی می‌شود.
به دنبال این شورش‌ها در ساعت‌های اولیه بامداد پنجشنبه، سینمای«سینه سیته» زنجیره UGC در خارج از پاریس به آتش کشیده شد. خسارت البته کنترل شد و UGC در توییتر نوشت: ما از حوادث شب گذشته ابراز تاسف می‌کنیم … . این مکان نماد فرهنگ و زندگی مشترک است. با بسیج همه کارکنان، سینما عصر امروز پنجشنبه بازگشایی می شود.
با این حال وب‌سایت سینما اطلاعیه‌ای منتشر کرد که از ساعت ۶ بعدازظهر به بعد فعال نخواهد بود.
سینماهای لیون هم گفته‌اند بعد از ساعت ۵ بعدازظهر نمایشی برگزار نخواهند کرد. مکان‌های نمایشی لیون، همگی چنین خبر داده‌اند: با توجه به شرایط فعلی، برخی از نمایش‌های ما ممکن است لغو شوند. ما از شما دعوت می‌کنیم قبلا از برگزاری برنامه‌ها مطمئن شوید.
تنها در پی خشونت‌های شب جمعه بیش از ۱۳۰۰ نفر دستگیر شده‌اند و آشفتگی همچنان گریبانگیر شهرهای بزرگی مانند مارسی و لیون است که شاهد به آتش کشیده شدن اتومبیل‌ها، غارت و خسارت‌های دیگر بوده‌اند.
این در حالی است که طرح تخفیف ۳ روزه سینماهای فرانسه تحت عنوان «فت دو سینما» که هر سال تابستان انجام می‌شود و قرار بود از یکشنبه آغاز شود و تا ۵ جولای ادامه یابد احتمالا تحت تاثیر این مسایل قرار خواهد گرفت.