شانس کم بسکتبال ایران برای میزبانی انتخابی کاپ آسیا/قطر گزینه است

شانس کم بسکتبال ایران برای میزبانی انتخابی کاپ آسیا/قطر گزینه است

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-07-27

به گزارش خبرنگار تازه ترین ها، کنفدراسیون بسکتبال آسیا (فیبا آسیا) به دلیل ادامه فراگیری و شیوع ویروس تصمیم به برگزاری «متمرکز» دیدارهای انتخابی کاپ آسیا در دو پنجره باقی مانده گرفته است. بر این اساس یکی از تیم‌ها در هر یک از گروهای ۵ گانه انتخابی کاپ آسیا، میزبانی دیدارهای پنجره دوم و سوم را بر عهده خواهد داشت.
ایران از جمله متقاضیان میزبانی این رقابت‌ها در گروه E است. فدراسیون بسکتبال کشورمان اوایل تازه ترین هاماه درخواست رسمی خود برای برگزاری دیدارهای هر دو پنجره دوم و سوم انتخابی کاپ آسیا را به فیبا آسیا اعلام کرد تا در زمان مقرر بتواند میزبان هم گروه‌ها و حریفانش باشد.
تا به امروز اما فیبا هنوز پاسخی به درخواست ایران نداده اما به گفته رئیس فدراسیون بسکتبال کشورمان از قطر به عنوان گزینه اصلی برای میزبانی یاد می‌شود.
ابهام دیگر در مورد دیدارهای دو پنجره انتخابی کاپ آسیا هم در رابطه با زمان این دیدارهاست؛ پیش از این قرار بود دیدارهای پنجره دوم از ۶ آذرماه آغاز شود و ۳۰ بهمن ماه هم به عنوان زمان مقرر برای آغاز دیدارهای پنجره سوم در نظر گرفته شده بود اما طبق طرح‌های پیشنهادی توسط فیبا آسیا، تغییر و جابه جایی زمان این دو پنجره هم از نظر نیست.
در هر صورت احتمال می‌رود طی هفته جاری فیبا آسیا تصمیم نهایی خود در مورد زمان و محل برگزاری دیدارهای انتخابی کاپ آسیا را مشخص کند به خصوص که فدراسیون ایران هم اخیراً خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر این موضوع شده است.
رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال در گفتگو با خبرنگار تازه ترین ها گفت: قرار بود هفته گذشته فیبا آسیا در رابطه با پنجره‌های انتخابی کاپ آسیا تصمیم گیری کرده و حداقل میزبان پنجره دوم را مشخص کند اما نه در این زمینه اطلاع رسانی صورت گرفت و نه در مورد زمان بازی‌ها.
وی ادامه داد: ایران متقاضی تصمیم گیری سریع‌تر فیبا آسیا در مورد انتخابی کاپ آسیا است به خصوص که نتیجه آن در برنامه ریزی ما برای لیگ برتر تاثیرگذار است. این موضوع را در صحبتی که هفته گذشته با هاکوب خاجیریان دبیر کل فیبا آسیا داشتم هم تاکید کردم. فکر می‌کنم طی هفته جاری میزبان انتخابی کاپ آسیا مشخص شود.
رئیس فدراسیون بسکتبال تصریح کرد: ایران آمادگی میزبانی را دارد و درخواست رسمی خود را هم اعلام کرده است اما طبق برخی صحبت‌ها، احتمالاً قطر میزبان خواهد شد. این موضوع رسمی اعلام نشده اما توسط برخی منابع مطرح اینگونه مطرح شده که قطر میزبان پنجره دوم در گروه ما خواهد بود.
وی همچنین در مورد زمان پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا و اینکه «احتمال تغییر آن چقدر است؟»، خاطرنشان کرد: پیش از این فیبا آسیا اینگونه اعلام کرد که احتمال دارد زمان برگزاری دیدارهای پنجره دوم به زمان مقرر برای دیدارهای پنجره سوم موکول شود و دیدارهای این پنجره (سوم) هم به سال آینده میلادی موکول شود اما این قطعیت اینجا به جایی مشخص نیست. تصمیم فیبا که طی هفته جاری اعلام می‌شود، این ابهام را هم برطرف می‌کند.
طباطبایی تاکید کرد: اگر طبق قرار قبلی، دیدارهای پنجره دوم آذرماه برگزار شود ما در ایران باید در فاصله زمانی ۱۲ – ۱۰ روز قبل از آن مسابقات لیگ را متوقف کنیم تا اردوی آماده سازی تیم ملی برگزار شود. در غیر این صورت لیگ را به صورت متوالی تا زمان جدیدی که برای این پنجره مقرر خواهد شد، ادامه خواهیم داد.
به گزارش خبرنگار تازه ترین ها، عربستان و سوریه حریفان تیم ملی بسکتبال ایران در پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا هستند. ملی پوشان کشورمان در پنجره سوم هم باید قطر و عربستان دیدار داشته باشند.
دیدارهای پنجره نخست مسابقات بسکتبال انتخابی کاپ آسیا اسفندماه سال گذشته برگزار شد و تیم ملی بسکتبال کشورمان طی دو دیدار خانگی موفق به شکست سوریه (۹۴ بر ۴۸) و قطر (۹۵ بر ۵۲) شد.