شهرستان «اشکمش» در افغانستان به دست طالبان سقوط کرد

شهرستان «اشکمش» در افغانستان به دست طالبان سقوط کرد

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، بر اساس گزارش رسانه‌های محلی افغانستان، گروه طالبان کنترل شهرستان «اشکمش» از توابع ولایت تخار واقع در شمال این کشور را به دست گرفته است.

محمداعظم افضلی دبیر شورای ولایتی تخار ضمن تایید سقوط شهرستان مذکور به دست طالبان اعلام کرد که نیروهای امنیتی مستقر در اشکمش چند روز است که در محاصره طالبان قرار داشته و دیروز پنجشنبه به شهرستان خان‌آباد عقب‌نشینی کرده‌اند.

به گزارش آناتولی، براساس اطلاعات سازمان ملل، طالبان ۵۰ تا ۷۰ درصد از مناطق این کشور را تحت کنترل خود گرفته است.

بنا به اعلام منابع محلی افغانستان، گروه طالبان کنترل ۹۰ شهرستان از مجموع کل ۴۰۷ شهرستان این کشور را در اختیار دارد. حدود ۶۰ منطقه وابسته به این شهرستان‌ها نیز در کنترل نیروهای امنیتی افغانستان قرار دارند.

بر این اساس، مرکز ۳۴ ولایت افغانستان از سوی دولت این کشور اداره می‌شود.

سه شنبه هفته جاری شبکه تلویزیونی طلوع اعلام کرد که شهرستان «جوند» در ولایت بادغیس واقع در افغانستان پس از حادثه مشابهی در فاریاب و غزنی، به دست طالبان سقوط کرد.

این سومین شهرستانی بود که سه شنبه خبر سقوط آن منتشر شد.

به گزارش مهر، آمریکا پیشتر و بر اساس توافق دوحه با طالبان وعده داده بود که اول ماه می سال جاری میلادی اشغالگران این کشور را از افغانستان خارج کند، اما در ادامه، سپتامبر را موعد خروج تروریست‌های آمریکایی از افغانستان مورد تأیید قرار داد.

در حالی که تاریخ ۱۱ سپتامبر برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان اعلام شده، مقامات و اندیشکده های غربی و به ویژه آمریکایی تلاش می‌کنند تا با پر رنگ کردن تهدیدهایی از قبیل ظهور مجدد داعش و دامن زدن به خشونت‌ها در این کشور، همچنان حضور نظامی تروریست‌های آمریکایی در افغانستان را تضمین کنند.