صادرات 1.1 میلیون تن صیفی‌جات در 5 ماه

صادرات 1.1 میلیون تن صیفی‌جات در 5 ماه

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-22

به گزارش تازه ترین ها، سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک گفت: ایران به دلیل داشتن آب و هوای متنوع، یکی از بزرگترین تولید کننده‌های صیفی جات در جهان  شناخته می‌شود.

ایران پنجمین کشور صادر کننده صیفی جات در جهان و اولین کشور در خاورمیانه است و بیشتر کشور های اطراف ایران  مصرف کننده صیفی جات هستند. 

همچنین تقریبا بیش از3 میلیارد دلار  میزان تجارت صیفی جات سالانه در کل جهان است که صادرات 241 میلیون دلاری ایران در پنج ماه نخست امسال می تواند با برنامه‌ریزی، مدیریت صادرات، بسته بندی مناسب و استفاده از حمل ونقل مناسب و محل نگهداری استاندارد، افزایش چشم گیری بیابد.

لطیفی با تشریح میزان صادرات صیفی جات افزود: البته طیف محصولات صیفی بسیار متنوع است و شامل هندوانه، خربزه، طالبی، گرمک،کدو، بادمجان، فلفل، کلم، ذرت، کرفس، باقلا، لوبیا سبز، گوجه فرنگی و انواع قارچ است که در 5 ماه اول سال 99 صادراتی بالغ بر یک میلیون و 94 هزار و 539 تن برابر با 241 میلیون و167 هزار و 512 دلار  صورت گرفته است.

سخنگوی گمرک خاطرنشان کرد: 37 کشور جهان مانند انگلستان،کانادا، استرالیا، بحرین،آذربایجان، آلمان، روسیه، مجارستان، قزاقستان، لهستان، کویت، امارات، قطر، ترکیه، نروژ، عمان، عراق و… مقاصد صادراتی صیفی جات ایران بودند. 

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در مورد سه مقصد اول صادراتی صیفی جات ایران گفت: که در این میان اصلی ترین مقصد، عراق با بیش از 109 میلیون و 511 هزار و 799 دلار بوده است. ضمن آنکه پس از عراق، کشورهای امارات متحده عربی با 53 میلیون و 925 هزار و 324 دلار و عمان با 12 میلیون و 861 هزار و 110 دلار هستند.

این در حالی است که در حال حاضر آلمان بزرگ ترین کشور وارد کننده صیفی جات در جهان است و بعد از آن روسیه، عراق و فرانسه، بلژیک، سوئد، استرالیا، ایتالیا، پاکستان، قطر، کویت، امارات، عمان، آذربایجان، ترکمنستان، تاجیکستان و … جزو بزرگ ترین کشور های وارد کننده صیفی جات در جهان به حساب می‌آیند.

انتهای پیام/ب