صباغیان: نباید ضعف چند نفر در شورای شهر را به کل شوراها تعمیم دهیم

صباغیان: نباید ضعف چند نفر در شورای شهر را به کل شوراها تعمیم دهیم

فارس: محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم مهریز در مجلس شورای اسلامی امروز (چهارشنبه 24 دی ماه 99) در جلسه علنی و در جریان بررسی کلیات طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور به عنوان مخالف این کلیات اظهار داشت: شعار ما و نظام، مردم‌سالاری است و اگر ما در مجلس حضور داریم، به دلیل توجه به همین موضوع مردم سالاری است.

وی با بیان این که دریافت آزمون برای اعضای شورای شهر کار مطلوبی است، افزود: ما 4 هزار عضو شورای شهر در کشور داریم و در حدود 200 هزار نفر عضو شورای روستاها که ممکن است فردی در روستا سواد آن چنانی نداشته باشد، اما از نظر کار مدیریتی و اجرا فرد توانمندی باشد.

نماینده مهریز در مجلس افزود: متأسفانه در شورای عالی اقتصادی، مجلس حضور ندارد ضمن این که شورای عالی بورس هم فعالیت می‌کند اما مجلس در آن نیست و  حتی به تازگی شورای عالی انقلاب فرهنگی قانون می‌نویسد و مجلس از آن کنار گذاشته شده است؛ بهتر است ما تکلیف خود را بدانیم و اگر بناست که بر انتخابات شوراها نظارت داشته باشیم، در آینده ما را کنار نزنند.

صباغیان خاطرنشان کرد: چند درصد نمایندگان دوره قبل با وجود نظارت شورای نگهبان کنار گذاشته شدند؟

وی گفت: باید دستگاه‌های مردم سالار در کشور شفاف‌سازی کرده و با افراد متخلف برخورد کنند و نباید ضعف چند نفر در شوراهای شهر را به کل کشور تعمیم دهیم.

نماینده مهریز در مجلس اظهار داشت: کار اصلی شورای نگهبان نظارت بر ریاست جمهوری و مجلس است و نباید آنها را به میدان نظارت بر مردم و شوراها بکشانیم.

صباغیان گفت: نباید رد صلاحیت اعضای شورای شهر را به سپاه بدهیم؛ چراکه در صورت بروز تخلف و یا اشتباهی در این موضوع مردم به سپاه بدبین می‌شوند؛ نباید نظارت را حاکمیتی کنیم که اگر این گونه شد دیگر مردم‌سالاری معنا ندارد.

وی افزود: اگر سپاه مشکلی را می‌بیند، نظر خود را به دستگاه‌های اطلاعاتی می‌دهد و نباید آن را مستقیما درگیر موضوع انتخابات شوراهای شهر و روستا کنیم.

نماینده مهریز در مجلس در پایان خاطرنشان کرد: باید قانون انتخابات شوراها را قوی‌تر بنویسیم تا نظارت بیشتری را اعمال کنیم.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌