صدرالحسینی: عادی‌سازی روابط بحرین و امارات با صهیونیست‌ها مشکلی برای آرمان فلسطین به وجود نمی‌آورد

صدرالحسینی: عادی‌سازی روابط بحرین و امارات با صهیونیست‌ها مشکلی برای آرمان فلسطین به وجود نمی‌آورد

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-24

به گزارش گروه سیاست خارجی تازه ترین ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا جمعه (۲۱ شهریور/۱۱ سپتامبر) در توئیتی از عادی‌سازی روابط بین رژیم‌ صهیونیستی و بحرین خبر داد. این توافق کمتر از یک ماه پس از توافق اخیر امارات عربی متحده و این رژیم به منظور برقراری روابط دیپلماتیک صورت گرفت.

ترامپ در این خصوص در توئیتر نوشت: «امروز یک گشایش تاریخی دیگر اتفاق افتاد! دو دوست بزرگ ما یعنی اسرائیل و پادشاهی بحرین به توافقی برای صلح دست پیدا کردند- بحرین دومین کشور عربی است که ظرف ۳۰ روز با اسرائیل صلح می‌کند.»

آمریکا، رژیم صهیونیستی و بحرین در همین زمینه بیانیه مشترکی را منتشر کرده و آن را گشایشی تاریخی برای پیشبرد صلح در خاورمیانه برشمردند.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم در بیانیه‌ای اعلام برقراری روابط دیپلماتیک بین منامه و تل‌آویو را اقدامی ننگین و خفت بار از سوی بحرین خواند و آن را شدیدا محکوم و اعلام کرد: حاکمان بحرین از این پس شریک جنایات این رژیم خواهند بود.

توافق امارات و رژیم صهیونیستی که به گفته ترامپ، با وساطت آمریکا حاصل شده بود نیز در روز ۲۳ مرداد (۱۳ اوت) اعلام شد.

در همین زمینه، «سید رضا صدرالحسینی» کارشناس مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی تازه ترین ها، در تحلیلی در خصوص تلاش امارات عربی متحده و بحرین برای عادی سازی روابطشان با رژیم صهیونیستی عنوان کرد:‌ موضوع شفاف سازی و عادی کردن روابط دیرینه برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی، یکی از موضوعات اساسی است که در حال حاضر از جنبه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی می‌توان به آن نگاه کرد.

وی افزود: باید به این نکته توجه داشته باشیم که برای مبارزه فلسطینی‌ها در زیر پرچم آرمان فلسطین دو موضوع اساسی مورد نیاز است و هر دو اینها باید به یک خلوص برسد. یکی اینکه باید در ارتباط با این موضوع منافقین و کسانی که تاکنون در زیر پرچم آرمان فلسطین حضور داشتند، ولی به این آرمان خیانت می‌کردند مشخص شود که با این جریانات اخیر، این اتفاق در حال رخ دادن است.

صدرالحسینی ادامه داد: دومین موضوع این است که در ارتباط با موضوع فلسطین، باید کسانی در پای رکاب آزادی فلسطین و مبارزه با رژیم صهیونیستی بایستند که هیچگونه شائبه‌ای در آنها از جنبه‌های مختلف وجود نداشته باشد.

*این کشورها سالیان سال با رژیم صهیونیستی در ارتباط بودند

وی در توضیح بیشتر عنوان کرد: به این مفهوم که این کشورها سالیان سال بود که با رژیم صهیونیستی در ارتباط بودند و در حال حاضر خلوص سازی و خالص سازی مبارزات صورت می‌گیرد و این را باید از نگاه فرصت نگاه کرد و نباید نگران این موضوع بود که اگر این کشورها و کشورهای دیگر روابطشان را با رژیم صهیونیستی عادی و آشکار کنند، مشکلی برای آرمان فسطین به وجود می‌آورد.

به باور صدرالحسینی باید از نگاه فرصت به این مسئله بنگریم؛ به دلیل اینکه امروز ملت فلسطین می‌تواند یک آسیب شناسی کند که در طول ۵۰ سال گذشته به چه دلیل به پیروزی نرسیده است.

این تحلیلگر مسائل غرب آسیا بیان کرد: مشخص می‌شود به دلیل وجود جریان‌ها و کشورهای مختلفی که در این ارتباط زیر پرچم فلسطین بودند، ولی به آرمان فلسطین خیانت می‌کردند، این پیروزی به تاخیر افتاد.

وی خاطرنشان کرد:‌ ملت‌های مسلمان در حال حاضر کاملا می‌توانند واقعیت‌های موجود در مبارزه با فلسطین را تشخیص بدهند. خائنانی که تاکنون به صورت منافقانه و مزورانه جاسوسی آرمان فلسطین و نهضت فلسطین را برای نهضت‌های آزادیخش فلسطین انجام می‌دادند، در حال حاضر چهره واقعی خود را نشان می‌دهند.

این تحلیلگر مسائل منطقه در پایان بیان کرد: تصور می‌کنم که مسئله امارات و بحرین و احتمالا کشورهای دیگر در این رابطه نشان می‌دهد که برای رسیدن به پیروزی نهایی و آزادی فلسطین، هر چقدر که این خائنان کمتر با این حرکت و نهضت حرکت کنند و همراهی داشته باشند، قطعا ملت‌ها تکلیف خودشان را بهتر می‌دانند.

انتهای پیام/