ضربه به تولید با تداوم معافیت گمرکی واردکنندگان ماشین آلات

ضربه به تولید با تداوم معافیت گمرکی واردکنندگان ماشین آلات

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-07-25

به گزارش خبرنگار اقتصادی تازه ترین ها، یکی از قوانینی که سال­هاست فضای رقابت را بر تولیدکننده داخلی سخت کرده، بند «غ» ماده 119 قانون امور گمرکی است. این قانون به رغم آنکه به بهانه حمایت از تولید وضع شده اما با معاف کردن واردکنندگان ماشین آلات خطوط تولیدی که مشابه داخل ندارند از پرداخت حقوق گمرکی، عملا موجب اختصاص سالانه 250 میلیون دلار یارانه به واردکنندگان ماشین آلات شده است.

مسلم صالحی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تازه ترین ها درباره این موضوع گفت: درحال حاضر شاهد آن هستیم که برخی واردکننده‌ها، خط تولید وارد می­‌کنند و درعین حال از پرداخت حقوق گمرکی آن هم معاف هستند.این موضوع به تولید­کننده­‌های داخلی ضربه وارد کرده است، چراکه عملا توان و انگیزه رقابت را از آن‌ها گرفته است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه معافیت گمرکی بند «غ» ماده (۱۱۹) قانون امور گمرکی باید هرچه سریع تر برداشته شود، افزود: بنده با معافیتی که در این قانون برای واردکننده های ماشین آلات در نظر گرفته شده مخالف هستم.

صالحی ادامه داد: این معافیت باید حذف و درآمدهایی که از این محل عاید دولت می‌شود باید در صندوقی ذخیره و در حمایت از ماشین‌سازها مصرف شود. بر اساس آمارها در صورتی که این معافیت برداشته شود سالانه حدود ۲۵۰ میلیون دلار درآمد نصیب دولت می‌شود.

وی در پایان تصریح کرد: صنعت ماشین ‏سازی به عنوان یک صنعت راهبردی و مادر، نقش بسزایی در توسعه کشور دارد. نمایندگان مجلس مخالف هرگونه بدرفتاری با تولیدکننده‌ها و ماشین‌سازها هستند به همین خاطر باید در تصویب قوانین به موضوع حمایت از تولید داخل توجه ویژه شود.

انتهای پیام/