ضرورت استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای کاهش مصرف برق

ضرورت استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای کاهش مصرف برق

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مخبر عصر امروز (پنجشنبه) با حضور در وزارت نیرو، ضمن اطلاع از میزان تولید، مصرف و صادرات برق کشور، از تلاش‌ها و اقدامات شبانه‌روزی کارکنان و دست اندر کاران صنعت برق کشور قدردانی کرد.

معاون اول رئیس جمهور با حضور در نشستی با حضور معاونین و مدیران ارشد وزارت نیرو، تامین آب و برق را از مهمترین و اساسی‌ترین خدمات برای مردم برشمرد و افزود: تمامی ابعاد زندگی مردم با آب و برق درگیر است و هیچ ساحتی از زندگی مردم نیست که متأثر از این خدمات نباشد.

مخبر با تأکید بر اینکه دولت برای تحقق اهداف وزارت نیرو تمامی حمایت‌ها و پشتیبانی‌های لازم را از این دستگاه اجرایی انجام خواهد داد، اظهار امیدواری کرد مجموعه وزارت نیرو بتواند فصل تابستان پیش رو را نیز به خوبی مدیریت کند تا شاهد خاموشی نباشیم.

معاون اول رئیس جمهور گفت: وزارت نیرو دستگاهی خوشنام در جامعه است که امیدوارم بتواند با توسعه خدمات این جایگاه را استمرار و ارتقا دهد.

مخبر با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرینی» اظهار داشت: وزارت نیرو می‌تواند به منظور جامه عمل پوشاندن به شعار سال جدید ضمن هماهنگی با وزارت صمت و کارخانه‌های تولید لوازم برقی، فراخوانی را جهت همکاری و مشارکت شرکت‌های دانش بنیان منتشر کند تا با استفاده از دانش و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان گامی مهم در کاهش مصرف و جبران کمبود برق برداشته شود.

وی ادامه داد: همچنین وزارت نیرو می‌تواند با وزارت جهاد کشاورزی در زمینه تغییر الگوی کشت همکاری مناسبی داشته باشد.

مخبر از وزیر نیرو خواست یک بسته پیشنهادی جامع برای رفع مسائل و توسعه خدمات صنعت آب و برق کشور با برنامه زمان بندی و اعتبار مشخص تدوین و آن را به جلسه هیئت وزیران ارائه دهد تا با تصویب این بسته پیشنهادی، مسایل و موانع پیش روی صنعت آب و برق مرتفع شود.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه به موضوع انتقال آب از دریا نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ایران کشوری است که در شمال و جنوب آن دریا واقع شده ولی در مرکز از مسئله خشکی رنج می‌برد، وزارت نیرو با پیگیری برنامه‌های انتقال آب از دریا می‌تواند یک یادگاری ارزشمند در این دوره از خود برجای بگذارد.

مخبر افزود: اقتصاد دریا محور نیز یکی از زمینه‌های اشتغال آفرین و پردرآمد است که اگر به خوبی به آن پرداخته شود می‌تواند به اداره کشور از محل درآمدهای اقتصاد دریا محور کمک کند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وجود آب‌های ژرف در اعماق زمین، افزود: این یک موهبت الهی است که در مناطق خشک و کویری کشورمان معمولاً آب ژرف وجود دارد و بسیار خوب است که در این خصوص توجه کافی صورت بگیرد.

در این جلسه وزیر نیرو نیز گزارشی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های در دست اجرا ارائه کرد و گفت: در صنعت برق از شبکه گسترده‌ای در کشور برخوردار هستیم که از نظر پوشش در سطح جهان بی نظیر است و جمعیت شهرها را به صورت صد در صد و جمعیت روستاها را تا بیش از ۹۹ درصد تحت پوشش قرار داده است.

وی افزود: ظرفیت نیروگاه‌های کشور از هفت هزار مگاوات در زمان آغاز انقلاب اسلامی به بیش از ۸۵ هزار مگاوات رسیده و امروز نه تنها در احداث نیروگاه خودکفا شده‌ایم بلکه ظرفیت‌های فراوانی برای صادرات داریم به گونه‌ای که سهم صنعت آب و برق بیش از ۵۰ درصد صادرات خدمات فنی مهندسی کشور را شامل می‌شود.

در ادامه این جلسه معاونین و مدیران ارشد وزارت نیرو گزارش‌هایی را در حوزه فعالیت خود ارائه کردند و به تشریح برخی چالش‌ها و پیشنهادات برای توسعه صنعت آب و برق کشور پرداختند.

منبع : مهر