ظریف: ژاپن نباید از تصمیمات غیرقانونی آمریکا علیه ایران را اجرا کند

ظریف: ژاپن نباید از تصمیمات غیرقانونی آمریکا علیه ایران را اجرا کند

فارس: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (یکشنبه) در گفت‌وگو با خبرگزاری «کیودو» ژاپن ابراز امیدواری کرد که ژاپن و اروپا، «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده را به برداشتن تحریم‌های اقتصادی جمهوری‌ اسلامی ایران متقاعد کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران از ژاپن به عنوان دوست قدیمی جمهوری اسلامی ایران یاد کرد و با اشاره به تحریم‌هایی که دولت ترامپ بعد از خروج یکجانبه از برجام مجدداً علیه تهران وضع کرد، گفت: «ما از ژاپن انتظار داریم همچون یک دوست عمل کند، بخصوص وقتی بحث قوانین بین‌المللی مطرح می‌شود».

وی ادامه داد: «از آنجایی که ایالات متحده، قوانین بین‌المللی را نقض کرده است، بهترین نقشی که ژاپن می‌تواند ایفا کند، این است که به آمریکایی‌ها نشان دهد که تصمیمات غیرقانونی آنها را اجرا نمی‌کند».

محمدجواد ظریف در ادامه خواستار آزادسازی دارایی‌های ایران در بانک‌های ژاپن شد که به واسطه تحریم‌های آمریکا ایالات متحده در این کشور آسیایی مسدود شده است.

بنا بر گفته وزیر خارجه ایران، دارایی‌های مسدود شده ایران در ژاپن و کره جنوبی در مجموع نزدیک به 10 میلیارد دلار می‌شود و سهم ژاپن از این بدهی‌ها حدود کمتر از سه میلیارد دلار برآورد شده است.

ظریف سپس اشاره کرد که این سرمایه‌های مسدود شده ایران برای خرید دارو و غذا و واکسن برای مقابله با ویروس کووید-19 قابل استفاده است.

در حال تکمیل…