عبدالله خواستار آغاز فوری مذاکرات صلح افغانستان شد

عبدالله خواستار آغاز فوری مذاکرات صلح افغانستان شد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس،‌ عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفت که خشونت‌ها هر روز از مردم افغانستان قربانی می‌گیرد و برای پایان دادن به این وضعیت، مذاکرات صلح باید هرچه زودتر به‌شکل جدی آغاز شود.

عبدالله امروز (یک‌شنبه، ۳ اسفند) در نشست افتتاح کمیسیون برنامه‌های توسعه و جلب کمک‌های شورای عالی مصالحه‌ ملی، گفت که آتش‌بس خواست اصلی مردم افغانستان است و برای رسیدن به این خواست، مذاکرات صلح باید ادامه یابد.

عبدالله با اشاره به حادثه سوم اسفند ۱۳۵۸ شمسی، گفت که چهل سال پس از آن روز، هنوز هم مردم افغانستان به‌ویژه نیروهای امنیتی در دفاع از حق مردم و رسیدن به صلح قربانی می‌دهند.

وی ابراز امیدواری کرد که روزی صلح در افغانستان تأمین شود. به گفته‌ی وی، هیچ اولویتی بالاتر از یک صلح عادلانه و قابل قبول برای مردم افغانستان نیست.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان گفت صلحی که تمام مردم خود را در آن دخیل دانسته و از آن مستفید شود، می‌تواند صلح پایدار باشد.

عبدالله تصریح کرد که برای پایداربودن چنین صلحی، رساندن خدمات به مردم و کمک به وضعیت اقتصادی مردم و توسعه‌ پایدار کشور، بحث اساسی است.

مذاکرات صلح میان هیأت‌های افغانستان در ۲۲ شهریور سال جاری شمسی در دوحه‌ قطر آغاز شد. این مذاکرات با یک وقفه سه هفته‌ای مواجه شد و سپس در ۱۶ دی از سر گرفته شد. اما هفته‌هاست که هیچ نشست رسمی میان هیأت‌های مذاکره‌کننده برگزار نشده است.

انتهای پیام/ ر