عبور خط ۱۱ مترو از ۶ منطقه و تبادل مسافر با ۷ خط دیگر

عبور خط ۱۱ مترو از ۶ منطقه و تبادل مسافر با ۷ خط دیگر

به گزارش خبرگزاری مهر، یکی از خطوط جدیدی که اجرای آن در طرح جامع حمل و نقل و ترافیک پایتخت تکلیف شده است، خط ۱۱ است؛ خطی به طول ۳۲ کیلومتر با ۲۱ ایستگاه که از سه راه ورامین آغاز و تا محدوده کوهک ادامه خواهد یافت. خط ۱۱ به دلیل برخورداری از ۷ ایستگاه تبادلی با سایر خطوط مترو، به یکی از مهم‌ترین و پرمسافرترین خط‌های این شبکه تبدیل خواهد شد.

آرش خدابخش مدیر مطالعات خطوط جدید در شرکت مترو تهران، با تأیید مطالب عنوان شده می‌گوید: خط ۱۱ مترو غیر از تأثیرگذاری قابل توجه بر معادلات حمل و نقلی پهنه جنوب غرب پایتخت، به لحاظ جاذبه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز یکی از جذاب‌ترین خطوط به شمار می‌آید چراکه امکان احداث ۳۰ مجتمع ایستگاهی به منظور کمک به هزینه‌های اجرای طرح در طول خط شناسایی شده است.

این خط در مناطق ۱۶، ۱۷، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ ایستگاه داشته و از ایستگاه تبادلی با اکثر قریب به اتفاق سایر خطوط ساخته شده و در دست احداث برخوردار خواهد بود. ضمن اینکه بهره‌برداری از آن به کاهش ترافیک خط ۵ و مسافرانی که از استان البرز به سمت تهران (و بالعکس) تردد دارند، کمک می‌کند.

خدابخش در قسمت دیگری از صحبت‌های خود به عبور خط ۱۱ از زیر محورهای شریانی مهم تهران اشاره کرد و گفت: قاعدتاً استفاده شهروندان از ایستگاه‌های مترو در این خط و جایگزینی این وسیله حمل و نقلی پاک، ایمن و ارزان به جای وسایل نقلیه شخصی، می‌تواند بار ترافیک در بزرگراه‌های شهید رجایی، آزادگان، شهید کاظمی، آیت‌الله سعیدی، شهید لشکری، شهید فهمیده، جاده تهران-ورامین، فتح و شهید چراغی را کاهش دهد.

مدیر مطالعات خطوط جدید در شرکت مترو تهران در پایان گفت: اولویت نخست شروع عملیات اجرایی خط ۱۱ به بخش ایستگاه چیتگر تا ایستگاه عبدل آباد مربوط می‌شود که اخیراً تفاهمنامه‌ای هم با بخش خصوصی در مورد احداث آن منعقد شده است. در نهایت ساخت مسیر و ایستگاه‌های خط مذکور به ایجاد رینگ راه‌آهن ریلی زیرزمینی در بخش مهمی از شهر منجر خواهد شد که اتصال آن به سایر خطوط شبکه، تحولی محسوس در معادلات ترافیکی منطقه جنوب غرب پایتخت ایجاد خواهد کرد.

منبع : مهر