عضویت در تیم ملی هاکی از محروم ترین روستای رودبار

عضویت در تیم ملی هاکی از محروم ترین روستای رودبار

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها، بهرام قربانپور: هم صحبت شدن با برخی افراد و مرور موفقیت‌های آنها مرزبندی «جنسیت» را از بین می‌برد. وقتی برای زندگیت هدف و برنامه داشته باشی و برای رسیدن به آن هدف تلاش کنی و بجنگی، حتی در محروم‌ترین نقطه دنیا هم که باشی قطعاً آینده و موفقیت از آن تو خواهد بود.

شخصیت اصلی این گفتگو دختری اهل «چله بر» یکی از محروم‌ترین روستاهای شهرستان رودبار است که با تلاش و پشتکار فراوان اجازه نداد تا توانمندی و استعدادش در پستوی تاریک خانه‌های چله بر نهان بماند. این دختر پرتلاش رودباری با کنار زدن غبار محرومیت‌ها و کمبود امکانات، برای خود فرصتی ساخت تا با تلاش و پشتکار و تکیه بر برنامه محوری و هدف گذاری، آینده روشنی برای خود ترسیم کند.

خانم «زیبا یحیوی» که بزرگ شده شهر رستم آباد است فعالیت ورزشی خود را با فوتبال و فوتسال آغاز کرد و در این مسیر به رسته مربی گری هم رسید اما موفقیت در فوتبال و فوتسال او را اقناع نکرد و چشم انداز توفیقاتش را در ورزش «هاکی» دید و در این مسیر ادامه فعالیت داد. این بانوی خوش آتیه شهرستان رودبار از سال ۹۱ وارد رشته هاکی شد و چندی نگذشت به عضویت تیم ملی هاکی بانوان درآمد و در کوتاه‌ترین زمان نبوغ و توانمندی‌هایش به عنوان فنی‌ترین بازیکن لیگ برتر کشور نمود عینی پیدا کرد.

کسب مقام ششم در مسابقات آسیایی به همراه تیم ملی، کسب عنوان بهترین بازیکن تیم ملی و چندین مقام اول و دومی در لیگ کشوری در کارنامه درخشان ورزشی اش دیده می‌شود و حالا هم به اتفاق دیگر بازیکنان تیم ملی عازم تایلند شده تا شانسش را در آوردگاه آسیایی محک بزند.

عضویت در تیم ملی هاکی از محروم ترین روستای رودبار

*در ابتدای گفتگو، از دعوت شما در اردوی تیم ملی هاکی بگویید؟

از سال ۹۱ وارد رشته هاکی شدم و از ۹۴ تاکنون عضو تیم ملی هاکی بانوان ایران هستم و از تیر ماه ۱۴۰۰ به صورت مستمر در اردوهای تیم ملی هاکی در استان‌های مختلف شرکت کردم از ۱۱ مرداد الی ۲۸ مرداد در جام ملت‌های آسیا که در بانکوک تایلند برگزار می‌شود حضور خواهم یافت.

*وضعیت ملی پوشان هاکی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ظرفیت‌های ارزشمندی در بخش هاکی بویژه بانوان داریم، ورزشکارانی که می‌توانند حرف‌های زیادی در آوردگاه‌های مختلف بزنند. از آغاز به کار مجدد تیم ملی هاکی سالنی ۳۰ نفر در ابتدا دعوت شدند که هر اردو با سنجش و ارزیابی توانایی و عملکرد بازیکنان، افراد مستعد شناسایی می‌شد و قطعاً افرادی که نمره مطلوب را کسب نمی‌کردند، حذف می‌شدند و معیار و سنجش در هاکی توانایی و استعداد افراد وابسته است. جوان گرایی و پرورش استعدادهای مستعد و توانمند در دستور کار فدراسیون هاکی قرار دارد و در این راستا اقدامات خوبی هم صورت گرفته که در کنار جوانگرایی، تجربه در رشته هاکی حرف اول را می‌زند.

وضعیت تیم ملی با عملکرد خوب آقای قدیمی رئیس فدراسیون هاکی و داشتن کادر فنی قوی و مربیان با دانش و کار بلد روز به روز پیشرفت داشته و در حال حاضر به آمادگی بالای ۹۰ درصد تیمی رسیده‌ایم و استمرار این روند آینده روشن و درخشان برای هاکی دور از انتظار نیست.

برپایی اردوهای منسجم، مستمر و هدف مند بویژه در بخش هاکی بانوان سبب شده تا روز به روز آمادگی بازیکنان و ملی پوشان سنجیده شده و نقاط ضعف برطرف و نقاط قوت تقویت شود.

*مشکلات ورزشکاران گیلان بویژه شهرستان رودبار در چه مقوله‌هایی خلاصه می‌شود؟

چالش‌های زیرساختی همیشه دامن گیر ورزش بوده است و مختص به این استان و یا شهرستان نیست بلکه در کشور اساسی‌ترین مسئله در نبود زیرساخت‌های ورزشی گره خورده است.

اما اگر به مشکلات تخصصی حوزه هاکی اشاره کنیم اصلی ترین دغدغه ورزشکاران این رشته امکانات و تجهیزات مخصوص این رشته است، قیمت میلیونی تجهیزات از قبیل؛ چوب و توپ و دستکش و کفش مخصوص رشته هاکی که عمدتاً وارداتی هستند، سبب شده تا هاکی به یک ورزش پرهزینه تبدیل شود.

*از اردوی آسیایی تایلند برای ما بگویید؟

از تیر ماه پارسال به مدت بیش از یکسال تمام بازیکنان تمرکز خود برای مسابقات آسیایی تایلند گذاشته‌ایم و قهرمانی دور از دسترس نیست.

بازیکنان تیم ملی در آمادگی کامل به سر می‌برند تلاش تیم بر این است که با ارائه عملکرد خوب و قدرتمند، نتیجه خوبی از این مسابقات بگیریم تا مردم شاد شوند. تجربه بالا، تمرین و ممارست و همچنین انجام اردوهای مؤثر تدارکاتی حلقه‌های به هم پیوسته‌ای است که نشان می‌دهد می‌توانیم بهترین عملکرد را در این مسابقات داشته باشیم.

عضویت در تیم ملی هاکی از محروم ترین روستای رودبار

*وضعیت گروه تیم ملی در مسابقات آسیایی تایلند چگونه است؟

در این مسابقات با تیم‌های چین تایپه، اندونزی، قزاقستان، کامبوج همگروه هستیم که سخت‌ترین بازی را در مقابل تیم قزاقستان مدافع چندین دوره عنوان قهرمانی داریم.

*چه آینده‌ای برای ورزش حرفه‌ای خودتان متصور هستید؟

در حال حاضر تمام هدف و تلاشم موفقیت در تیم ملی به عنوان «بازیکن» است و افتخار می‌کنم که با پیراهن تیم ملی در آوردگاه‌های مختلف به کشور عزیزم ایران خدمت می‌کنم.

ولی در کنار بازیکن بودن آن‌هم در سطح حرفه‌ای دوست دارم برای نسل آینده بازیکن ساز شوم و تمام تجربیاتم را در اختیار دختران شهرم بگذارم و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنم.

آموزش و تربیت نسل‌های آینده و نخبه پروری در ورزش به وسیله انتقال داده‌ها و تجربیات صورت می‌گیرد و این مسئله تنها چیزی است که برایم بسیار لذت بخش است و بعد از بازی‌های آسیایی این موضوع دنبال می‌کنم.

*نگاه متولیان ورزشی گیلان در بخش قهرمان پروری و استعدادیابی چگونه است؟

استعدادیابی و قهرمان پروری یک مقوله پیچیده و چند بُعدی است و فقط نمی‌توان از مسئولان انتظار یا گلایه داشت، بلکه نقش خانواده هم در این راستا مهم و اثرگذار است.

خانواده و جامعه به همراه فراهم بودن زیرساخت‌ها منتج به بروز استعدادها در بخش‌های مختلف می‌شود، اگرچه نمی‌توان نقش مسئولان و متولیان امر در راستای بسترسازی امکانات و زیرساخت‌های ورزشی برای شناسایی استعدادها و نخبه پروری را نادیده گرفت اما پذیرش فرد، خانواده و جامعه شرط اصلی در این بخش است.

*حضور یک مربی گیلانی در اردوی تیم ملی چقدر می‌تواند در استعدادیابی این استان کمک کند؟

بودن مربی یا بازیکن در اردوهای ملی می‌تواند نقش فزاینده ای در انتقال تجربه‌ها و اندوخته‌ها و تقویت تیم استان باشد و در تبلور استعدادهای ورزشی استان کمک شایان می‌کند.

وقتی یک مربی یا بازیکن در اردوهای ملی حضور داشته باشد با تجربه و شناختی که از این ورزش پیدا می‌کند می‌تواند در بازیکن سازی استان مثمرثمر واقع شود. حضور بازیکن و مربی گیلانی در تیم ملی بازوان محکم و قوی برای ورزش استان خواهد بود و باید از آن حمایت کرد و در تقویت و ارتقای این افراد کوشید.

*انتظار شما از مسئولان ورزشی و اجرایی گیلان چه می‌باشد؟

انتظار من از مسئولین این است که به بازیکنان در سطح حرفه‌ای بیشتر توجه شود تا ایجاد انگیزه بیشتری برایشان صورت گیرد. یک بازیکن در سطح ملی با توجه به تمریناتی که کادر فنی برایش پیش بینی می‌کند باید صبح و عصر هر روز در هر شرایط آب و هوایی در تمرینات پرفشار قرار بگیرد.

حمایت مالی و اقتصادی از بازیکنان ملی پوش از سوی مسئولان انتظار زیادی نیست که نتوان از عهده آن برآمد، با توجه به شرایط اقتصادی نابسامان جامعه اگر از این افراد حمایت مالی صورت گیرد موجب ایجاد انگیزه و روحیه در این افراد شده و درصد حصول موفقیت دو چندان می‌شود.

عضویت در تیم ملی هاکی از محروم ترین روستای رودبار

*اگر ناگفته ای مانده، بفرمائید؟

با تقدیر از تلاش‌ها و حمایت‌های فدراسیون هاکی، هیئت هاکی استان گیلان و شهرستان رودبار که در حد توان شرایط را برای بازیکنان هاکی فراهم کردند، از تلاش‌ها و حمایت‌های همه جانبه همسرم که تمام شرایط سخت کاری ام را تحمل می‌کند و همواره یار و یاورم در این راه است تشکر می‌کنم. در پایان عرض کنم که به عنوان یک بازیکن رودباری تمام تلاشم را برای خوشحالی مردم ایران بویژه شهرستانم انجام می‌دهم و امیدوارم الگویی باشم برای دختران سرزمینم و توصیه‌ای هم به دختران سرزمین صلح و دوستی شهرستان رودبار دارم که برای آرزوهایتان بجنگید که قطعاً موفق می‌شود، و از مسئولان خواستارم هیچ وقت توانایی یک دختر ایرانی را نادیده نگیرند.

منبع : مهر