فارس من| بررسی بازگشت واحدهای تولیدی به مالکان قبلی با دریافت 5 درصد قیمت روز تملک

فارس من| بررسی بازگشت واحدهای تولیدی به مالکان قبلی با دریافت 5 درصد قیمت روز تملک

  • توسط : تازه ترین ها
  • در : 1399-05-11
  • در : بازار

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه فارس من با ثبت سوژه ای با عنوان «دولت به جای یارانه به واردات، از تولید داخلی حمایت کند» بر لزوم حمایت دولت از تولیدکنندگان داخلی در راستای تحقق جهش تولید تاکید کرده اند. در توضیح این مخاطبان آمده است: پرداخت یارانه به واردات به معنای حمایت از رونق تولید در چین و هند و کشورهایی است که از آن‌ها کالا وارد می‌کنیم، اگر یارانه فعلی را به تولید داخل بدهند فضا برای رانت‌خواری وجود نخواهد داشت و سود آن به جیب تولیدکننده و مصرف‌کننده داخلی خواهد رفت. سال رونق تولید است نه سال رونق واردات.

در این مورد میثم زالی، دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در در هفتادمین جلسه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور با اشاره به نامگذاری سال 99 به نام جهش تولید، اظهار داشت: در جلسه اخیر دبیرخانه ستاد تسهیل به پیشنهاد بانک ملی موضوع استرداد واحدهای تملک شده به مالکان قبلی با اخذ 5 درصد از اصل، سود و خسارت با نرخ سود شورای پول و اعتبار تا تاریخ اقاله با اعطای یک سال تنفس با تقسیط 7 ساله بررسی و مقرر شد این پیشنهاد در جلسه آینده ستاد مطرح و در مورد آن تصمیم گیری شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه واحدهای تولیدی زیادی توسط بانک ها تملک و بعضا تعطیل شده است، تاکید کرد: این ستاد به استناد تکلیف قانونی مندرج در ماده 61 قانون رفع موانع تولید، عزم جدی برای بازگشایی واحدهای تعطیل داشته و از تمام ظرفیت های قانونی خود برای این موضوع استفاده خواهد کرد.

زالی افزود: از دستگاه های نظارتی به خصوص سازمان بازرسی کل کشور درخواست داریم در اجرای فرامین مقام معظم رهبری از هر اقدامی که منجر به تعطیلی واحدهای تولیدی می شود با جدیت جلوگیری کرده تا کشور از ظرفیت این واحدها در تولید و اشتغال بهره مند شود.

دبیر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور در این جلسه از حمایت سازمان بازرسی کل کشور از مصوبات ستاد و کارگروه های استانی آن خبر داد و گفت: با حمایت سازمان بازرسی کل کشور هیچ دستگاهی نباید به بهانه ورود این سازمان و یا سایر نهادهای نظارتی از اجرای مصوبات خودداری کند که به موجب قانون، مصوبات صادره برای همه مخاطبین لازم الاجرا است.

هفتادمین جلسه دبیرخانه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور و دومین جلسه با موضوع بررسی آخرین وضعیت 486 واحد تولیدی تملک شده توسط بانک ملی برگزار شد.

در این جلسه نماینده بانک ملی با استقبال از عملکرد ستاد تسهیل و رفع موانع تولید برای ورود به موضوع واحدهای تملک شده، گفت: اقدام ستاد برای ورود به این موضوع قابل تقدیر بوده و بانک ملی نیز تمام تلاش خود را برای تعیین تکلیف سریع تر این واحدها به کار خواهد بست

انتهای پیام/