فراکسیون التغییر: اربیل جزئیات توافق‌نامه‌های نفتی را فاش کند

فراکسیون التغییر: اربیل جزئیات توافق‌نامه‌های نفتی را فاش کند

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-09-01

فارس: فراکسیون کُردی «التغییر» در پارلمان عراق اعلام کرد که زمان آن فرا رسیده که دولت حاکم در منطقه کردستان از قمار بر روی سرنوشت مردم کُرد و دستاوردهای آنها دست بردارد و توافق‌نامه‌های محرمانه مربوط به نفت و گاز را افشا کند.

این فراکسیون طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «المعلومه» منتشر شد، اعلام کرد که از موضع نخست‌وزیر و حمایت او از پرداخت حقوق کارمندان منطقه کردستان تقدیر و اعلام می‌کند که این قابل قبول نیست که تحت هر شرایطی از سیاست گرسنه نگه‌داشتن علیه شهروندان عادی استفاده شود. همان‌طور که آنها نباید درگیر منازعات سیاسی و مشکلات مالی یا تحمیل نتایج آن شوند زیرا این اقدامات خلاف قانون اساسی است.

فراکسیون التغییر در ادامه از قدرت حاکم در منطقه کردستان خواست تا به تعهدات خود عمل و توافق‌ها با دولت فدرال را اجرا کند و به میز گفت‌وگو برای دستیابی به رویکردی طولانی‌مدت و نه مرحله‌ای بازگردد تا از این راه، راهکارهای قانونی حقیقی، جدی و الزام‌آور برای کلیه طرف‌ها درباره نفت، گاز، گذرگاه‌های مرزی و سایر صادرات با تکیه بر قانون اساسی که ضامن حقوق و تعهدات متبادل است، دست یابند.

در ادامه این بیانیه آمده است: همچنین زمان آن فرا رسید که امور مالی در منطقه کردستان در چارچوب بودجه، ساماندهی شود و توافق‌های محرمانه مربوط به بخش نفت و گار به ویژه توافقنامه‌های غیراعلام شده با ترکیه معروف به «توافق ۵۰ ساله» فاش شود. زمان آن فرا رسیده که حکومت در منطقه کردستان از قمار بر روی سرنوشت مردم ای منطقه و دستاوردهای آنها دست بردارد. زیرا حقوق شهروندان فراتر از بحران آفرینی‌ها و احتکار پول و نقدینگی است.

 منطقه کردستان عراق از سال ۲۰۱۳ با وجود مخالفت بغداد، اقدام به صادرات نفت خام از طریق ترکیه کرد که با واکنش دولت مرکزی و قطع حقوق کارمندان این منطقه و کاهش سهم اربیل در بودجه دولت مرکزی همراه شد. سرانجام پس از مذاکرات متعدد و پراکنده میان دو طرف در قانون بودجه ۲۰۱۹، دولت مرکزی عراق متعهد شد در قبال دریافت روزانه ۲۵۰ هزار بشکه نفت منطقه کردستان، حقوق کارمندان را پرداخت کند اما «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر وقت به صراحت اعلام کرد که کردستان حتی یک قطره نفت هم به دولت مرکزی تحویل نداده است.

به همین دلیل نیز پرداخت حقوق کارمندان منطقه کردستان در گرو عملکرد دولت این منطقه در قبال پرونده جنجالی نفت ماند. با وجود اصرار بغداد بر دریافت ۲۵۰ هزار بشکه نفت از منطقه کردستان،اربیل می‌گوید: مسئله پرداخت ۲۵۰ هزار بشکه نفت نیست، بلکه مشکل این است که قطع سهم منطقه کردستان از بودجه از سال ۲۰۱۴ باعث شده که اربیل بدهی‌های زیادی داشته باشد.

در چنین شرایطی، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق تاکنون بارها با هدف پرداخت حقوق کارمندان منطقه کردستان پولهایی را روانه این منطقه کرده است اما به اعلام «سرکوت شمس الدین» رئیس فراکسیون کُردی «المستقبل» در پارلمان عراق، کسی نمی‌داند  پولهایی که بغداد به منطقه کردستان تحویل داده، کجا رفته، کجا پنهان شده است و چه کسی مسئول سرقت آن است؟ شهروندان منطقه کردستان ۶۵ روز است که با وجود ارسال پول زیاد از بغداد به منطقه کردستان، حقوقی دریافت نکرده‌اند. (جزئیات بیشتر)

به اذعان شماری از نمایندگان کُرد منطقه کردستان از جمله «سرکوت شمس الدین» رئیس فراکسیون المستقبل و نماینده پارلمان عراق، فساد بزرگی در  پرونده نفتی منطقه کردستان وجود دارد و مافیاها نفت را قاچاق می‌کنند و کسی از درآمدهای نفتی و پولهایی که وارد منطقه کردستان می‌شود، اطلاع ندارد و همین امر موجب اختلافات زیاد داخلی در اقلیم شده است.

وی همچنین معتقد است که برخی مقامات مسئول در دولت مرکزی عراق با همتایان خود در منطقه کردستان در قاچاق نفت همدست هستند و همین امر موجب عدم نتیجه‌بخش بودن پیگیری‌ها برای ریشه‌کن کردن فساد مربوط به این پرونده می‌شود.

انتهای پیام/م