فعالیت های اخیر کره شمالی موجب نگرانی جدی است

فعالیت های اخیر کره شمالی موجب نگرانی جدی است

به گزارش مهر به نقل از سایت «بریت بارت» (breitbart)، «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس انرژی اتمی سازمان ملل اعلام کرد که فعالیت‌های اتمی کره شمالی همچنان دلیلی برای نگرانی جدی محسوب می‌شوند.

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نشانه‌هایی وجود دارد که ممکن است مربوط به پردازش مجدد ارسال سوخت راکتور با هدف استخراج پلوتونیوم باشد که ماده‌ای برای تولید تسلیحات است.

وی ادامه داد: فعالیت‌های اتمی کره شمالی همچنان دلیلی برای نگرانی است. ادامه این برنامه‌ها از سوی دولت پیونگ یانگ نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و به شدت تاسف‌بار است.

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: از سپتامبر ۲۰۲۰، برخی از تاسیسات اتمی در کره شمالی به فعالیت‌های خود ادامه داده‌اند در حالی که برخی دیگر همچنان تعطیل هستند. یک کارخانه تولید برق از بخار به عنوان لابراتوار رادیو شیمیایی به فعالیتش از آخرین بیانیه من در مارس به کارش ادامه داده است.

وی ادامه داد: مدت زمان این عملیات با زمان مورد نیاز برای یک کار پردازش مجدد در آزمایشگاه رادیو شیمیایی مطابقت دارد. با این وجود تایید انجام مجدد فرآیند امکان پذیر نیست.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برنامه‌های اتمی کره شمالی را از طریق تصاویر ماهواره‌ای رصد می‌کند. کره شمالی در سال ۲۰۰۹ بازرسان آژانس را اخراج و در جریان آزمایش‌های ۲۰۱۷، یک سلاح اتمی را منفجر کرد.