فیفا دست فدراسیون فوتبال ایران را می‌گیرد؟

فیفا دست فدراسیون فوتبال ایران را می‌گیرد؟

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-05-15

به گزارش خبرورزشی، چند قدم تا توقیف اموال فدراسیون فوتبال مانده (اینجا بخوانید) و چشم امید مسئولان فدراسیون فوتبال به پول‌هایی دوخته شده که در حساب فیفاست و به دلیل تحریم‌های بانکی به دست‌شان نمی‌رسد.
اسناد و مدارک زیادی نشان می‌دهند که پول‌های بلوکه شده در فیفا برای موارد مختلفی هزینه شده‌اند و مبلغ باقی مانده در فیفا با آن‌چه اعلام می‌شود، فاصله قابل توجهی دارد. ضمن این‌که مبالغ دیگری که فیفا به طور سالیانه به فدراسیون فوتبال هر کشور اختصاص می‌دهد، به منظورهای مشخص و در جهت توسعه فوتبال پایه، فوتبال زنان یا ساختارسازی است که در ازای پرداخت این مبالغ از فدراسیون‌ها خروجی پروژه‌های مدنظر را می‌خواهد.
با همه این‌ها مسئولان فدراسیون فوتبال برای پرداخت پول شستا، روی مبالغ بلوکه‌شده در فیفا حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند. به همین خاطر است که در وبینار مشترکی که با حضور جیانی اینفانتینو، شیخ سلمان و دیگر روسای فدراسیون‌های منطقه آسیای مرکزی برگزار شد، حیدر بهاروند بحث این پول‌ها را پیش کشیده و از مسئولان فیفا خواسته به این موضوع رسیدگی کنند.
براساس گزارش منتشرشده در سایت رسمی فدراسیون فوتبال، جیانی اینفانتینو در این نشست با توصیف شرایط فعلی و حساسیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، به تلاش برای توسعه بیشتر فوتبال تأکید کرده است. حمایت فیفا و ای‌اف‌سی از فدراسیون‌های عضو، موضوعی است که اینفانتینو در این نشست به آن اشاره کرد تا بهاروند به عنوان سرپرست فدراسیون فوتبال در این نشست از او بخواهد که در راستای همین حمایت‌ها فکری به حال مشکل انتقال وجوه ایران در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا بکنند.
حیدر بهاروند گفت: «فوتبال باشگاهی در ایران با وجود شیوع ویروس کرونا با رعایت دقیق پروتکل‌ها در حال ادامه فعالیت است و در این مسیر فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در کنار هیأت‌های استانی و همچنین باشگاه‌ها تلاش گسترده‌ای داشتند. نکته مهم در این باره در روند حرکتی فعالیت‌های فدراسیون، مشکل انتقال وجوهات ایران در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه است. بنابراین به صورت جدی از فیفا توقع داریم مقابل این تحریم‌های سیاسی ایستاده و مشکل انتقال مطالبات فدراسیون فوتبال را به عنوان یک کشور بزرگ و کاملاً فوتبالی و عضوی قدیمی از خانواده فیفا رفع کند.»
بهاروند همچنین با اشاره به اصلاح پیش‌نویس اساسنامه فدراسیون فوتبال و ارسال آن به فدراسیون جهانی ابراز امیدواری کرد نظر مشورتی فیفا در این باره زودتر دریافت شود.
رئیس فیفا در پاسخ به بهاروند گفت: «فوتبال ایران بی‌شک یکی از قدرت‌های اصلی و بزرگ آسیا است. فیفا با هماهنگی کنفدراسیون فوتبال آسیا حتماً تلاش می‌کند تا راهکاری جهت حل مشکل انتقال وجوه فدراسیون فوتبال ایران پیدا کند و سایر موارد نیز با هماهنگی کنفدراسیون انجام می‌شود.»
شیخ سلمان هم در این باره تأکید کرد: «به طور قطع با فیفا برای پیدا کردن راه‌حل تلاش می‌کنیم. امیدواریم این مشکل زودتر حل شود. این موضوعی است که با هماهنگی بخش‌های مختلف باید مشکلش حل شود. این یک مسأله کاملاً فوتبالی است و نباید شرایط دیگری بر آن حاکم شود، البته با شیوع کرونا شرایط نقدینگی و تأمین منابع مالی فدراسیون‌ها بدتر شده اما سعی می‌کنیم با هماهنگی رئیس فیفا این مشکل را حل کنیم.»
وعده روسای فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا برای حل مشکل انتقال پول البته موضوع تازه‌ای نیست و این وعده هم احتمالاً مانند وعده‌های قبلی در دست بررسی باقی خواهد ماند و فدراسیون فوتبال حداقل تا زمان صدور حکم پرونده شستا به پول بلوکه‌شده در فیفا دست نخواهد یافت.
فدراسیون فوتبال پیش از این هم پاسخ مهدی تاج به تشکر اینفانتینو بابت حضور زنان در بازی ایران – کامبوج را به منزله گامی در جهت نزدیک شدن به پول‌های بلوکه‌شده می‌دانست و حالا هم از طرح این موضوع در وبیناری که در این رابطه نبوده، به عنوان موفقیتی دیگر برای فدراسیون یاد می‌کند. حال آن‌که همه می‌دانیم راه دستیابی به پول‌های بلوکه‌شده، از مسیر دیگری است و نکته مهم‌تر این‌که با این پول‌ها مشکلات مالی فدراسیون فوتبال به پایان نمی‌رسد.