فیلم| درهای مسجدالحرام و مسجدالنبی به روی نمازگزاران گشوده شد

فیلم| درهای مسجدالحرام و مسجدالنبی به روی نمازگزاران گشوده شد

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-07-27

به گزارش گروه بین‌الملل تازه ترین ها، عربستان سعودی، امروز (یک‌شنبه – ۱۸ اکتبر)، اعلام کرد که پس از هفت ماه توقف برگزاری نماز جماعت در مسجد الحرام در مکه مکرمه به دلیل شیوع ویروس کرونا، درهای این مسجد به روی نمازگزاران گشوده شد.

شبکه رسمی سعودی «الاخباریه» در خبری فوری اعلام کرد که به شهروندان سعودی و افراد مقیم در عربستان سعودی از امروز برای ادای نماز جماعت اجازه داده می‌شود وارد مسجدالحرام شوند.

 

 

پیشتر، شبکه العربیه به نقل از «عبدالرحمن السدیس » ریاست امور حرمین شریفین در عربستان سعودی از بازگشایی درهای مسجدالنبی در مدینه خبر داده بود.

 

وی تاکید کرد که  به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، دستگاه‌های ضدعفونی‌کننده اتوماتیک در نقاط مختلف این مسجد قرار داده شده‌اند.

پایگاه خبری «اسکای نیوز» نیز با انتشار تصاویری از داخل مسجد الحرام اعلام کرد که این تصمیم در پی آغاز مرحله دوم بازگشت تدریجی به ادای حج عمره در مکه برای شهروندان و مقیمان عربستان سعودی اتخاذ شده است.

 

بر اساس طرح اجرایی مقامات دولت سعودی، در مرحله اول ادای حج عمره در مکه، شمار بیشتری از شهروندان و مقیمان عربستان می‌توانند مناسک حج خود را به جای آورند و شمار آنها در این مرحله، روزانه حداکثر به ۱۵ هزار عمره‌گذار و ۴۰ هزار نمازگزار می‌رسد و در این مرحله ۷۵ درصد از گنجایش مسجدالحرام برای ادای عمره و نماز جماعت استفاده خواهد شد.

شیوع ویروس کرونا باعث شد تا برای اولین بار در تاریخ ورود حاجیان خارجی به عربستان برای ادای فریضه حج ممنوع شود و صرفا ۱۰ هزار نفر حجم تمتع را از میان ساکنان عربستانی انجام دادند. در حالی که سال گذشته ۲.۵ میلیون نفر در حج شرکت کرده بودند.

ویروس کرونا تا کنون ۳۵۵ هزار نفر را در عربستان آلوده کرده و ۴۷۰۰ تن دیگر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

دولت سعودی تا سال گذشته طبق آمار رسمی سالانه ۱۲ میلیارد دلار درآمد از حج و گردشگری دینی داشته است و طبق چشم‌انداز ۲۰۳۰ محمد بن سلمان دولت سعودی باید تا آن زمان بتواند ۳۰ میلیون نفر را برای عمره و حج پذیرش کند.

انتهای پیام/م