قهرمان تنیس زنان؛ یک ژاپنی معترض به نژادپرستی

قهرمان تنیس زنان؛ یک ژاپنی معترض به نژادپرستی

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-24

تازه ترین ها/ فرخ حسابی؛ نائومی اوساکا، قهرمانی تنیس زنان گرند‌اسلم آمریکا را از آن خود کرد تا هم یک گرند‌اسلم دیگر را به افتخارات خود اضافه کند و هم از از این فرصت استفاده کرد و از میلیون‌ها بییننده در سراسر جهان خواست که در مورد برابری نژادها و دوری از نژادپرستی صحبت کنند.
12 روز قبل از فینال، زمانی که برای اولین دیدار خود در ورزشگاه ارتور‌‌اش وارد شد، اوساکا از همان ابتدا فعالیت مدنی خود را با پوشیدن ماسکی به یاد برئونا تیلور، زن سیاهپوستی که در توسط پلیس آمریکا کشته شده بود، نشان داد.
هفت ماسکاوساکا سپس در هفت مرحله مسابقه خود در این تورنمنت، هفت زن سیاهپوست آمریکایی دیگر را معرفی کرد تا از این طریق به کمپین «زندگی سیاهپوستان اهمیت» دارد بپیوندد و اعتراض خود را نسبت به رفتار نادرست پلیس نسبت به سیاهپوستان، در یک محفل ورزشی بین‌المللی مثل گرند‌اسلم آمریکا نشان دهد.
وقتی بعد از فینال از او پرسیده شد که امیدوار است چه پیغامی را با ماسک‌های مختلفی که در این رقابت‌ها به صورت زده، منتقل کرده باشد، او با سؤال از خبرنگار پرسید: «خود شما چه پیامی از این ماسک‌ها گرفتی؟ نکته مهم این است که مردم شروع کنند به حرف زدن در این موارد.»
عطش برنده شدناوساکا که در ژاپن و از یک پدر اهل هائیتی و مادر ژاپنی متولد شده، سال‌های نوجوانی خود را در آمریکا گذراند و اکنون نیز در لس‌آنجلس زندگی می‌کند. او با این حال به عنوان نماینده ژاپن در این رقابت‌های آمریکا حاضر شد اما تلاش کرد تأثیرگذاری‌‌اش فراتر از مرز و کشور خاصی باشد.
بعد از پیروزی در سه ست متوالی مقابل ویکتوریا آزارنکا در فینال، اوساکا در مصاحبه تلویزیونی خود گفت: «هر چیزی که من بیرون از زمین انجام می‌دهم نمایی از فعالیت من درون زمین تنیس نیز هست. این موضوع مرا قدرتمندتر ساخت چون حس کردم عطش بیشتری برای برنده شدن دارم چون می‌خواهم نام‌های بیشتری را به جهان معرفی کنم و نشان دهم.»
جریان سازاوساکا که یکی از سرشناس‌ترین افراد در ورزش ژاپن به حساب می‌‌آید، حتی از قبل شروع رقابت‌های اوپن آمریکا نیز جریان سازی‌هایی را از طریق ورزش تنیس انجام داده بود. او ماه گذشته در نیمه‌نهایی رقابت‌های تنیس وسترن و ساوثرن (غرب و جنوب) انصراف داد و دلیلش هم اعتراض به کشته شدن یاکوب بلیک در ویسکانسین به دلیل تیراندازی پلیس بود، حرکتی که ستارگان لیگ بسکتبال آمریکا (NBA) و همچنین لیگ زنان بسکتبال این کشور نیز انجام دادند و بازی‌هایی را بایکوت کردند. اوساکا در آن زمان در شبکه‌های اجتماعی این‌طور نوشت: «دیدن قتل ادامه‌دار سیاهوستان به دست پلیس واقعاً قلب مرا به درد می‌آورد.»
مثل محمد علیبیلی جین کینگ، ستاره سابق تنیس زنان آمریکا، حرکت اوساکا را مشابه حرکت بزرگترین ورزشکاران تاریخ که در فعالیت‌های مدنی نیز مشارکت داشتند، دانست: «بیش از 50 سال است که ورزشکارانی مثل محمد علی کلی، جان کارلوس و بسیاری دیگر علیه نژادپرستی و ظلم ایستاند و از ورزش خود برای رساندن پیام عدالتخواهی استفاده کردند تا زندگی بشر را با صدای خود و با فعالیت خود تغییر دهند. این چرخه ادامه یافت و حالا نائومی این مسئولیت را پذیرفته است.»
ماسک او در بازی فینال به نام «تمیر رایس» کودک 12 ساله سیاهپوست بود که در سال 2014 در حالی که یک تفنگ اسباب‌بازی را در دست داشت توسط شلیک پلیس در کلیولند اوهایو کشته شد. اوساکا گفت می‌خواست این ماسک را برای مراسم دریافت مدال هم به صورت داشته باشد اما به او گفته شد که نباید در مراسم دریافت جام روی صورت خود را پوشانده باشد.
تنیس‌باز ژاپنی همچنین گفت تمایل دارد با خانواده هفت نفری که اسم آنها را روی ماسک‌های خود در طول مسابقات امسال اوپن آمریکا نوشته بود، ملاقات کند: «از طریق تجربیات مختلف، درس‌های زیادی می‌آموزم. برای من به اشتراک گذاشتن ماجرا و شنیدن تجربه مردم مختلف بسیار ارزشمند است.»