لاوروف: آمریکایی‌ها مانع عادی‌سازی روابط ایران و کشورهای عربی می‌شوند

لاوروف: آمریکایی‌ها مانع عادی‌سازی روابط ایران و کشورهای عربی می‌شوند

فارس: «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه از آمریکا به دلیل مانع‌تراشی در گفت‌وگوی میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس انتقاد کرد.

به نوشته خبرگزاری «ایتارتاس»، لاوروف در یک نشست خبری گفت واشنگتن تمامی اقدامات ممکن را برای مانع‌تراشی در گفت‌وگوهای میان ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس انجام می‌دهد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: «ما علاقه‌مند به برقراری گفت‌وگوی نرمال میان ایران و کشورهای عربی [حاشیه خلیج فارس]، رسیدن به توافقات اعتمادسازی، شفافیت در امور نظامی و در کل توسعه همکاری‌ها هستیم.»

وی اضافه کرد: «متأسفانه همکاران آمریکایی‌ ما تا به حال – دست‌کم این دولت- همه تلاششان را برای جلوگیری از انجام این گفت‌وگوها به کار گرفته‌اند.»

وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد هدف طرح مسکو برای تدوین یک راهبرد امنیتی در خلیج فارس، گسترش گفت‌وگوها میان ایران و کشورهای عربی است. 

وی تأکید کرد: «مهم است که کسی در این فرایند دخالت نکند و اقداماتی در جهت تضعیف تلاش‌ها برای برقراری این گفت‌و‌گوها انجام ندهد.»

روسیه شهریورماه سال گذشته با حضور نمایندگانی از کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله ایران، کشورهای عربی، اتحادیه عرب و پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد از طرح خود برای  ایجاد ساز و کار امنیتی در خلیج فارس رونمایی کرد.

البته طرح ایجاد یک سیستم امنیت جمعی در خلیج فارس، نخستین بار در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ از سوی روسیه مطرح ‌شد. در آن دوره که خطر حمله آمریکا به عراق شدت یافته بود، روس ها نتوانستند حمایت کشورهای منطقه را در خصوص این طرح کسب کنند.

در حال تکمیل…