لاوروف: غرب به دنبال تخریب روابط کشورهای آسیای مرکزی با روسیه است

لاوروف: غرب به دنبال تخریب روابط کشورهای آسیای مرکزی با روسیه است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه برای رسیدگی به موضوعات مختلف منطقه‌ای از جمله حل و فصل مسائل بین آذربایجان و ارمنستان و همچنین همکاری بین کشورهای مشترک المنافع (CIS) وارد دوشنبه پایتخت تاجکستان شد.

لاوروف با اشاره به تلاش‌های غرب برای افزایش نفوذ خود در آسیای مرکزی اعلام کرد که کشورهای غربی در تلاشند تا به روابط متحدان در ائتلاف‌هایی مانند کشورهای مشترک المنافع، سازمان پیمان امنیت جمعی (CSTO)، سازمان همکاری‌های شانگهای (SCO) و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) آسیب زنند.

وی در این باره گفت: ما در مورد وضعیت آسیای مرکزی، از جمله با در نظر گرفتن تلاش‌هایی در رابطه با این منطقه که توسط غربی‌ها یعنی ایالات متحده، اتحادیه اروپا و اعضای ناتو انجام می‌شود، بحث کردیم. این تلاش‌ها با هدف تقویت نفوذ در منطقه از طریق آسیب رساندن به روابط در چارچوب سازمان پیمان امنیت جمعی، کشورهای مشترک المنافع، سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا هستند.

وزیر خارجه روسیه در ادامه با انتقاد شدید از تحریم‌های غرب برضد مسکو، گفت: در اینجا البته تحریم‌ها برای ایفای نقش در از بین بردن این روابط طراحی شده اند و غرب نیز این مسئله را پنهان نمی‌کند. وقتی آمریکایی‌ها کشورهای آسیای مرکزی را در سطوح مختلف جمع می‌کنند، مستقیماً به آنها می‌گویند که همکاری با روسیه را ادامه ندهید چرا که در کل روسیه یک کشور ویران شده است، پس روی ما حساب کنید. من عملاً نقل قول می‌کنم. آنها در مورد چین هم همین را می‌گویند، زیرا به قول خودشان، چین جرأت نقض تحریم‌های غرب را نخواهد داشت.

لاوروف در پایان و با اشاره به تمایل اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا، افزود: همکاران اوکراینی علناً اعلام می‌کنند که آماده به دست آوردن وضعیت عضویت در اتحادیه اروپا و وضعیت غیرهسته‌ای هستند و این مسئله برخلاف آن چیزی است که رئیس‌جمهور اوکراین در کنفرانس مونیخ در ژانویه گفت مبنی بر اینکه دست کشیدن کی یف از سلاح‌های هسته‌ای اشتباه بود. در عین حال، آنها به هر طریق ممکن سعی می‌کنند بر تمایل خود برای عضویت در اتحادیه اروپا تأکید کنند.

مسئله خروج اوکراین از وضعیت بی طرفی مبنی بر عدم عضویت در هرگونه ائتلاف غربی که منجر به بر هم زدن موازنه قوا در منطقه اروپای شرقی می‌شود و در خواست و تمایل این کشور جهت عضویت در اتحادیه اروپا و همچنین ائتلاف نظامی ناتو، یکی از عمده عوامل شروع درگیری‌ها در این کشور به شمار می‌آید.

منبع : مهر