لاوروف: چیز زیادی از روابط روسیه و اتحادیه اروپا باقی نمانده است

لاوروف: چیز زیادی از روابط روسیه و اتحادیه اروپا باقی نمانده است

فارس: «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت، چیز زیادی از روابط مسکو و بروکسل باقی نمانده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، لاوروف در کنفرانسی خبری با همتای فنلاندی خود گفت، سال‌ها است که اتحادیه اروپا به شکل متناوب به روابط دوجانبه ضربه وارد می‌کند.

به گفته این مقام روس، کودتای سال ۲۰۱۴ در اوکراین نقطه اوج تلاش بروکسل در این زمینه بود و این کودتا در حالی رخ داد که مقامات دولتی و مخالفان در اوکراین به توافق دست یافته بودند.

وزیر امور خارجه روسیه افزود، چیز زیادی از روابط مسکو و بروکسل باقی نمانده است اما روسیه حاضر است به گفت‌وگو در زمینه منافع مشترک ادامه دهند.

لاوروف در ادامه گفت، اگر اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد که روابط با روسیه را بازسازی کند، مسکو نیز در این زمینه آماده خواهد بود.

لاوروف روز جمعه در یک مصاحبه تلویزیونی در واکنش به احتمال تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه گفت، مسکو آماده قطع روابط با این اتحادیه است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین در توضیح این اظهارات و برداشت غلط از آن گفت: «نکته اینجاست که ما این را نمی‌خواهیم (قطع رابطه با بروکسل) بلکه به دنبال توسعه روابط با اتحادیه اروپا هستیم. با این حال اگر اتحادیه اروپا در این مسیر [تحریم زیرساخت‌های روسیه] حرکت کند، در آن صورت بله، ما آماده [قطع رابطه] خواهیم بود زیرا باید برای بدترین حالت آماده بود».

پسکوف در ادامه گفت: «این چیزی است که وزیر [امور خارجه] درباره آن صحبت کرد. با این حال معنای آن مورد تحریف قرار گرفت و این تیترهای احساس‌برانگیز به شکلی ارائه شدند که گویی روسیه، خود عملاً آماده است آغازگر قطع روابط با اتحادیه اروپا باشد».

در پی تشدید تنش‌های دیپلماتیک میان روسیه و کشورهای اروپایی و اخراج چند دیپلمات اروپایی از مسکو به دلیل مشارکت در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از «الکسی ناوالنی» چهره غرب‌گرای مخالف روسیه، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه از احتمال تحریم روسیه خبر داد.

سه دیپلمات اروپایی روز پنجشنبه به رویترز گفتند احتمالاً در ماه جاری میلادی، بروکسل ممنوعیت سفر و توقیف اموال را علیه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و متحدان وی، اعمال کند.

انتهای پیام/م