لواندوفسکی: شایسته دریافت توپ طلا؟ افتخاراتم به این سؤال جواب می‌دهند/ برای جلب توجه بازی نمی‌‌کنم

لواندوفسکی: شایسته دریافت توپ طلا؟ افتخاراتم به این سؤال جواب می‌دهند/ برای جلب توجه بازی نمی‌‌کنم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، فصل ۲۰-۲۰۱۹ یکی از بهترین فصول دوران بازیگری روبرت لواندوفسکی بود که در آن همه جام‌های ممکن را با بایرن مونیخ برد و با ثبت 46 گل در تمامی رقابت‌ها، بهترین گلزن تیمش در رقابت‌های اروپایی هم شد. به همین دلیل معرفی شدن او به‌عنوان بخت اصلی کسب توپ طلا قابل پیش‌بینی بود. با این حال برخلاف یوفا که جایزه بهترین بازیکن اروپا را به مهاجم لهستانی بایرن مونیخ اهدا کرد، فرانس فوتبال به دلیل شیوع کرونا و عدم امکان برگزاری مراسم و تشریفات اهدای این جایزه، اعلام کرد که سال 2020 توپ طلا را اهدا نمی‌کند. این موضوع اما انگیزه بازیکن 33 برای ادامه دادن به درخشش در عرصه‌های مختلف را از بین نبرد و امسال او یک بار دیگر در فهرست 30 نفره نامزدهای کسب باارزش‌ترین جایزه فردی دنیای فوتبال قرار گرفته است. به همین بهانه و در حالی که مدت زمان زیادی تا اعلام برنده نهایی توپ طلا در سال 2021 باقی نمانده، نشریه مارکا با لواندوفسکی مصاحبه‌ای اختصاصی انجام داده است که در ادامه آن را می‌خوانید:

مارکا: روبرت، سال ۲۰۲۱ رو به پایان است چقدر برای خودت شانس کسب توپ طلا قائلی؟
لواندوفسکی: داشتن شانس بردن توپ طلا برای من خیلی مهم است و باعث می‌شود احساس غرور کنم. اگر تمام کارهایی که انجام داده‌ام و نه تنها در سال جاری بلکه سال گذشته که مراسم اهدای توپ طلا لغو شد را در نظر بگیرید، می‌بینید که من جام‌های فراوانی بردم و گل‌های بسیاری زدم. ما لیگ قهرمانان را بردیم، جام جهانی باشگاه‌ها را فتح کردیم و من هم رکورد 41 گل گرد مولر در بوندس‌لیگا را شکستم که بسیار تحسین‌برانگیز بود و بابت آن احساس غرور می‌کنم. همه دیدند که من چه کارهایی انجام دادم و هنوز دارم انجام می‌دهم. بنابراین دستاوردهایم به سؤالی که پرسیدید پاسخ می‌دهد چون دو سال گذشته نه فقط برای من بلکه برای هر فوتبالیستی در طول تاریخ دورانی پرافتخار محسوب می‌شود. به همین دلیل برای من بردن توپ طلا اهمیت بسیاری دارد.

فکر می‌کنی که فوتبال یا تقدیر یک توپ طلا به لواندوفسکی بدهکار است؟
راستش این را نمی‌دانم. به نظرم مهم نیست که از کجا کارت را شروع کرده باشی. من شانس بردن توپ طلا را دارم و نشان داده‌ام که مهم نیست که از کجا به اینجا رسیده باشی. چیزی که اهمیت دارد این است که سخت کار کنی و به چنین مرحله‌ای برسی و من هم نشان داده‌ام که با وجود داشتن شروعی سخت در حرفه‌تان می‌توانید در ادامه راه کلی موفقیت کسب کنیم و به بالاترین جایگاه‌ها برسید.

آن شبی که رکورد گرد مولر را شکستی، آیا توانستی بخوابی؟
باید بگویم که نه، نتوانستم خوب بخوابم. خوب یادم هست که هفته قبل از بازی، می‌شنیدم که در آستانه شکستن رکورد هستم. تا آن لحظه تصور درستی از اهمیت شکستن آن رکورد نداشتم، نه فقط برای بوندس‌لیگا بلکه برای تاریخ فوتبال. آن روز در آن بازی در حالی که تلاش می‌کردم آن گل را بزنم با خود فکر کردم که از نظر روانی باید کار سختی باشد، چون همه داشتند درباره این موضوع صحبت می‌کردند. می‌دانستم که خیلی به شکستن رکورد نزدیک هستم و در یکقدمی تاریخ‌سازی قرار دارم. سخت بود اما بعد از گلزنی در آخرین ثانیه‌های بازی گفتم که این شبیه فیلم‌های هالیوودی است. من واقعاً به خودم افتخار می‌‌کردم همینطور به هم‌تیمی‌هایم چون آنها به من برای شکستن این رکورد کمک کردند. راستش را بخواهید هنوز هم نتوانسته‌ام درست و حسابی اهمیت شکست این رکورد را درک کنم، اما می‌دانم که این اتفاق برای مردم چقدر ارزشمند است و آن را تا 50 سال دیگر به یاد خواهند سپرد.

روبرت فصل گذشته ۴۶ گل زدی و مجموع گل‌های حرفه‌ات را به بیش از 550 گل رساندی. فکر می‌کنی بابت این آمار بیش از این شایسته قرار گرفتن در کانون توجه رسانه‌ها بوده‌ای؟
نه، نه، من برای اینکه احساس بهتری داشته باشم نیاز به توجه بیشتر رسانه ندارم. چیزی که برایم اهمیت دارد این است که خودم از کاری که انجام می‌دهم احساس رضایت داشته باشم، فکر کنم کارم را خوب انجام می‌دهم. من برای نمایش دادن یا اینکه مورد توجه مردم و رسانه‌ها قرار بگیرم کاری را انجام نمی‌دهم. همه ما انسان هستیم و هر کدام‌مان یک زندگی شخصی داریم. می‌دانم که مردم به این نمایش‌ها علاقه دارند و اگر اهل نمایش دادن و انجام کارهای عجیب و متفاوت باشید جذب‌‌تان می‌شوند، اما من دوست دارم که مردم درباره کارهایی که در زمین فوتبال انجام می‌دهم صحبت کنند، درباره آمارم، درباره گل‌هایم و درباره جام‌هایم.

 

روبرت لواندوفسکی ۱۰ سال آینده را چگونه می‌بینی؟

گزینه‌های زیادی وجود دارد. من از 27 سالگی شروع به آماده کردن خودم را برای زندگی پس از بازنشستگی کرده‌ام. در حال حاضر نمی‌توانم به شما بگویم که آیا بعد از بازنشستگی، مربیگری خواهم کرد یا نه، اما فعلاً که چنین تصمیمی ندارم. با این حال شاید دو سه سال بعد از بازنشسته شدنم نظرم عوض شد. الان در فکر مربیگری نیستم، چون به‌عنوان یک بازیکن هنوز کلی کار دیگر هست که باید انجام دهم، مثل سفرهایی که باید انجام دهم، بازی‌هایی که باید به میدان بروم. به همین دلیل خیلی سخت است پیش‌بینی کنم که در آینده چه کاری انجام خواهم داد. به وقتش درباره بهترین گزینه ممکن تصمیم‌گیری می‌کنم.

به نظر خودت فاکتورهای اصلی موفقیتت چه چیزهایی بوده است؟
من همیشه خواستم بازیکنی باشم که خودش را به هر برنامه تاکتیکی تطبیق می‌دهد و با هر مربی، با هر تیمی کار می‌‌کند. من می‌خواهم یک مهاجم مدرن باشم که می‌تواند در سمت راست، چپ، مرکز، در ضدحمله بازی کند. داشتن تمرینات منظم و برنامه‌ریزی شده برای من بسیار مهم بود. من همیشه باور داشته‌ام می‌توانم توانایی‌هایم را ارتقا دهم و یک بازیکن گره‌گشا برای حال و آینده تیمم باشم. می‌خواهم مهاجم باشم اما می‌توانم هر کاری انجام دهم نه اینکه فقط توپ بگیرم یا منتظر دریافت یک پاس در ضدحملات باشم.

 اگر می‌خواستی به لواندوفسکی 18 ساله توصیه‌ای کنی، به او چه می‌گفتی؟
اینکه صد درصد به توانایی‌های خودش ایمان داشته باشد. اگر شما اهل کشوری مانند کشور من باشید، کشوری که بازیکنان سرشناس زیادی در سطح بین‌المللی ندارد، کارتان سخت‌تر است. من اما به همه ثابت کردم که مهم نیست که شما اهل کجا باشید چون در هر حال می‌توانید ثابت کنید که چه توانایی‌هایی دارد.

بایرن مونیخ چه جایگاهی در حرفه روبرت لواندوفسکی دارد؟
 پیوستن به بایرن مونیخ برای من یک قدم بسیار بزرگ بود. من تمریناتی که در کنار فیلیپ لام، فرانک ریبری، آرین روبن، ژابی آلونسو، مانوئل نویر و توماس مولر داشتم را به یاد دارم. سطح آن تمرینات بسیار بالا بود. یادم هستم که می‌خواستم چیزهای زیادی از آنها بیاموزم. با آمدن به بایرن مونیخ من می‌خواستم که قدمی بلند در دوران بازی‌ام بردارم و همیشه می‌دانستم که در این تیم می‌توانم چیزهای مثبتی بیاموزم.

پپ گواردیولا در دوران بازیگیری تو چه تأثیری گذاشت؟
من همیشه دوست داشتم که بتوانم از زاویه‌ای دیگر به فوتبال نگاه کنم. بعد از کار کردن زیر نظر گواردیولا، نگاه من به فوتبال متفاوت شد چون حالا بهتر می‌توانم ببینم که نقاط قوت و ضعفم کجاست.

لواندوفسکی فصل آینده در چه تیمی بازی خواهد کرد؟
راستش من به این موضوع فکر نمی‌کنم. ما تازه فصل را شروع کرده‌ایم و تنها دو ماه از آن گذشته است ضمن اینکه هنوز دو سال دیگر از قراردادم با بایرن مونیخ باقیست.

آیا ممکن است که یک روز روبرت لواندوفسکی و ارلینگ هالندی (مهاجم بوروسیا دورتموند) در کنار هم در یک تیم بازی کنند؟
ما بازیکنان متفاوتی هستیم. او یک بازیکن جوان فوق‌العاده با آینده‌ای روشن است. او عاشق ضدحمله است و پای چپ فوق‌العاده‌ای دارد. من اما مهاجمی متفاوت هستم. کنار هم بازی کنیم؟ من کسی نیستم که بگویم ما می‌توانیم کنار هم بازی کنیم یا نه.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم