لیگ قهرمانان اروپا| منچسترسیتی – پاری‌سن‌ژرمن؛ «دربی نفت» به امید پایان حسرت قهرمانی

لیگ قهرمانان اروپا| منچسترسیتی – پاری‌سن‌ژرمن؛ «دربی نفت» به امید پایان حسرت قهرمانی

به گزارش تسنیم، دیدارهای دور رفت از مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا امشب (چهارشنبه) با مصاف تیم‌های فوتبال منچسترسیتی و پاری‌سن‌ژرمن که از ساعت 23:30 به وقت تهران در ورزشگاه اتحاد شهر منچستر برگزار می‌شود، به پایان می‌رسد. این سومین رویارویی دو تیم تحت مالکیت شیوخ عرب حاشیه خلیج فارس است که در یک دهه اخیر به لطف سرمایه‌گذاری‌های جنجال برانگیزشان، از آنها مدعیانی برای فتح مهمترین تورنمنت باشگاهی اروپا ساخته‌اند.

آخرین باری که منچسترسیتی و پاری‌سن‌ژرمن در بازی موسوم به دربی نفت (تعبیری کنایه‌آمیز از ثروت مالکان دو باشگاه) به مصاف هم رفتند پنج سال پیش بود. آن سال دو تیم در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا دو بار برابر هم قرار گرفتند که بازی رفت در خانه منچسترسیتی یک بر صفر به سود میزبان خاتمه یافت و بازی برگشت در پارس 2 – 2 مساوی به پایان رسید تا نماینده انگلیس به مرحله نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا راه پیدا کند، اما در جمع چهار تیم برتر اروپا زور سیتی به رئال مادرید نرسید و از صعود به فینال بازماند. امسال هم قرعه طوری رقم خورده است که یک بار دیگر یکی از این دو تیم محکوم به ناکامی برای فتح لیگ قهرمانان باشند.

به اعتقاد برخی پاری‌سن‌ژرمن به واسطه مسیری که تا رسیدن به این مرحله پیموده شاید سزاوار‌تر و دارای شانس بیشتری برای صعود به فینال باشد. نماینده فرانسه در مرحله یک هشتم نهایی بارسلونا را حذف و در مرحله بعدی بایرن مونیخ را از دفاع از عنوان قهرمانی‌اش مأیوس کرد. به این ترتیب PSG‌ توانست از دو تیمی که در سال‌های اخیر حسرت قهرمانی را بر دلش گذاشته بودند، انتقام بگیرد. اگر شاگردان مائوریسیو پوچتینو بتوانند از این مرحله نیز عبور کنند، توانسته‌اند انتقام شکست پنج سال پیش‌شان را هم از سیتی بگیرند و با خط آتش مرگباری که این تیم به لطف حضور نیمار و امباپه ساخته است، تحقق این سناریو خیلی هم بعید نیست. پاری‌سن‌ژرمن در رقابت‌های داخلی فرانسه هم شانس قهرمانی دارد هرچند که یک رقیب سرسخت مانند لیل فعلاً جلوتر از آنها پیشتاز کورس قهرمانی لوشامپیونه است. هرچند PSG‌ در این سال‌های اخیر آنقدر قهرمان فرانسه شده است که قطعاً ترجیح می‌دهد تمام تمرکزش را برای نتیجه گرفتن در اروپا و شکستن طلسم قهرمانی‌اش در لیگ قهرمانان بگذارد تا فتح تورنمنتی که قهرمانی‌اش در آن دیگر عادی شده است.

 

اما در طرف مقابل منچسترسیتی برخلاف PSG، رؤیای سه گانه در سر می‌پرواند. بعد از روحیه گرفتن از کسب چهارمین قهرمانی متوالی در جام اتحادیه که یکشنبه شب با غلبه بر تاتنهام رقم خورد، اولین ضلع از مثلث قهرمانی‌هایی که در دسترس شاگردان پپ گواردیولا قرار داشت، شکل گرفت. در لیگ برتر انگلیس هم آنها با حاشیه امنیت 10 امتیازی‌شان در فاصله پنج هفته به پایان فصل، به نوعی از کسب قهرمانی مطمئن هستند. لیگ قهرمانان اما مطمئناً ارزش بیشتری خواهد داشت، هم برای مالکان اماراتی که با همه بریزوبپاش‌های‌شان برای خرید بازیکن هنوز رنگ قهرمانی در آن را ندیده‌اند، هم برای گواردیولایی که هنوز نتوانسته است، ثابت کند قهرمانی‌‌های اروپایی‌اش در بارسلونا به لطف داشتن مسی، ژاوی و اینیستا بوده است.

برای بازی امشب دو تیم آماده‌اند که با تمام قوا به میدان بروند، چرا که هیچکدام از آنها بازیکن مصدوم یا محروم ندارند. تنها بازیکنی که حضورش در هاله‌ای از ابهام قرار دارد، مارکینیوش مدافع برزیلی پاری‌سن‌ژرمن است.

انتهای پیام/