مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی از اولویت های وزارت صمت است

مبارزه با کالای قاچاق و تقلبی از اولویت های وزارت صمت است

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر به نقل از سایپا، محمدمهدی برادران با بیان مطلب فوق اظهار داشت: از مجموعه‌های که در دولت جدید همراهی خوبی با سیاست‌های وزیر در حوزه خودروسازی دارند، تولید کنندگان قطعات خودرو هستند.

برادران اولین گام در مبارزه با کالای قاچاق را اطمینان از میزان تولید در سطح بازار دانست و گفت: تولید خودرو در ۸ ماه اخیر روند رو به رشدی داشته که با تلاش خودروسازان و قطعه سازان ایجاد شده است.

او افزود: گام دوم افزایش کیفیت محصول و رضایت‌مندی مشتری بود که باید در این حوزه هم اقداماتی صورت می‌گرفت چراکه این موضوع با انتقادات به حق مردم در سال‌های گذشته مواجه شده بود و خوشبختانه با پاسخ گویی مناسبی همراه شده است.

معاون وزیر صمت سومین گام را اصالت بخشی به قطعات خودرو دانست و گفت: یکی دیگر از کارهای خوبی که انجام شده مربوط به شناسایی قطعات تقلبی و قاچاق در بازار بود، چراکه قطعات قاچاق و بعضاً تقلبی به نام محصولات اصلی داخلی یا خارجی در داخل کشور بسته بندی و وارد بازار می‌شد و برای مردم ایجاد مشکل می‌کرد که با انجام طرح اصالت‌سنجی قطعات برای مردم اطمینان خاطر ایجاد شده است.

او تاکید کرد: ایجاد کدهای شناسه برای اصالت‌سنجی کالاها که بسیار مهم بود شروع شده و در اولین گام برای دو گروه کالایی باطری و کمک فنر، اجرایی شده است و برای ۵۳ گروه قطعات یدکی خودرو دیگر هم این کار انجام می‌شود.

برادران افزود: در این خصوص مقرر شده که از مرداد ماه نباید هیچ کالایی بدون کد رهگیری به بازار عرضه شود و تولید کنندگان تمام تولیداتشان را با کد رهگیری تولید و به بازار عرضه کنند البته برای آن تعداد از قطعاتی که در بازار بدون کد موجود است نیز فرصت داده شده که کد رهگیری دریافت کنند.

او گفت: صنعت قطعه سازی از صنایعی است که هم اشتغال‌زاست و هم در حوزه صادرات عملکرد خوبی داشته و در این زمینه، قطعه سازان به منظور ایجاد شفافیت بیشتر و آسایش خاطر مشتری همراهی مناسبی داشته که قابل تقدیر است و قطعاً منافع این کار برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان به صورت برد برد خواهد بود.

او گفت: دولت جدید در مقطعی حضور یافت که سطح نارضایتی از عملکرد خودروسازان بسیار بالا بود ولی بر اساس آمار میزان نارضایتی در حال کم شدن است که علتش توجه خودروسازان و قطعه سازان به موضوعات مهمی چون تولید، کیفیت و خدمات است.

معاون وزیر صمت تصریح کرد: با حضور مدیرعامل جدید در سایپا، رشد تولید و کاهش محصولات ناقص را داشتیم و همچنین تولید محصولات جدید هدف گذاری شده و این روند کاملاً ملموس است. همچنین در حوزه خدمات پس از فروش نیز در شرکت سایپا یدک رشد خوبی را شاهد هستیم که نتیجه آن افزایش سهم بازار برای این شرکت است.

منبع : مهر