مبینی: باتلاش شبانه‌روزی آماده شدیم/حضور ۴۰۰ ورزشکار کم‌سابقه است

مبینی: باتلاش شبانه‌روزی آماده شدیم/حضور ۴۰۰ ورزشکار کم‌سابقه است

به گزارش خبرنگار مهر، یازدهمین دوره رقابت‌های دوومیدانی داخل سالن قهرمانی آسیا قرار است روزهای ٢٨ تا ٣٠ بهمن سال‌جاری در مجموعه تخصصی آفتاب انقلاب برگزار شود. این چهارمین میزبانی ایران در ۱۱ دوره از رقابت‌های داخل سالن قهرمانی آسیا خواهد بود. پیش از این ایران در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۸ میزبان این دوره از مسابقات بوده است.

مهدی مبینی سرپرست فدراسیون دوومیدانی امروز پنجشنبه در گفت و گو با اهالی رسانه در مورد این میزبانی گفت: یک سال و نیم قبل مکاتبه کردیم برای میزبانی و از فروردین سال جاری در داخل کشور این تصمیم قطعی شد و مجددا مکاتبات را با کنفدراسیون آسیایی از سر گرفتیم. از ۸ آذر من وارد فدراسیون شدم و باید بلافاصله باید تصمیم می‌گرفتیم برای میزبانی قطعی برای همین جلسه‌ای با وزیر ورزش داشتیم و در این میان هم از کنفدراسیون آسیا هفت روز وقت گرفتیم و در نهایت با موافقت وزیر ورزش قرار شد میزبان این رویداد باشیم.

وی افزود: همه این کارها در دو ماه انجام شد در حالی که در حالت عادی حداقل ۱۸ ماه زمان می‌برد. ما نمی‌توانستیم بخش بازسازی و بهسازی سالن را جدا انجام دهیم و بخش نرم افزاری را هم جدا اداره کردن همزمان این دو مورد واقعا سخت بود. انصافا مدیریت مجموعه آفتاب انقلاب هم در این زمینه کنار ما بود. ۲۲ سال این مجموعه هیچ تغییری نکرده بود ولی میدان پیست را تارتان کردیم فدراسیون جهانی به ما امکانات لازم را نمی‌داد، دستگاه فوتوفیتش به روز شد، تابلوهای الکترونیکی درست شد برای اولین بار دستگاه var را داریم، متر الکترونیکی داریم.

مبینی ادامه داد: من دو کار مهم را در فاصله دو ماه انجام دادم. بخش فنی هم بسیار مهم است. بحث داوری که اخیرا مطرح شد مربوط به بنده نیست. یک داوری که داوری می‌کند قطعا یک تجربه ۱۰ ساله دارد ما در این زمینه ریزش داشتیم و ۶۰ درصد تغییر داشتیم. در حال حاضر هم ۲۰ داور آسیایی به ایران خواهند آورد و مسئول فنی در این زمینه کنفدراسیون آسیاست.

سرپرست فدراسیون دوومیدانی در ادامه با اشاره به حمایت‌های وزارت ورزش گفت: مسؤولان وزارت بارها از این مجموعه بازدید کردند و حمایت لازم را داشتند. بخش مثبت این مسابقات این است که دوومیدانی کاران ما به ویژه در بخش بانوان می‌توانند با بهترین‌های آسیا مسابقه دهند. این رویداد اصلا قابل مقایسه با سه دوره قبل که ما میزبان بودیم نیست. ما باید تلاش کنیم میزبان شایسته ای باشیم. در بخش بانوان هم فقط بانوان حضور دارند و حتی یک آقا هم قرار نیست در مسابقات حضور داشته باشد.

مبینی با بیان اینکه ما ۱۵۰ نفر داور و کادر اجرایی در این مسابقات خواهیم داشت، گفت: در مورد هزینه بازسازی مجموعه بعد از مسابقات صحبت می‌کنم چون عددی که بخواهم اعلام کنم باید واقعی باشد. کشور ما میزبان است و هزینه ۶ نفر از مهمان‌ها با ماست بنابراین اجازه دهید در مورد هزینه‌ها بعد صحبت کنیم.‌

وی ادامه داد: حضور ۲۶ کشور با ایران برای شرکت در این مسابقات نهایی شده است. ۴۰۰ ورزشکار داریم و ۷۶ نفر فقط از ایران شرکت کردند. جوایز مسابقات هم تا شب اعلام می‌شود و هنوز تصمیمی نگرفتیم. رئیس کنفدراسیون آسیا هم در افتتاحیه این مسابقات حضور خواهد داشت.

سرپرست فدراسیون دوومیدانی در مورد ارزیابی خود از نتیجه احتمالی ملی‌پوشان در این دوره از رقابت‌ها توضیح داد: ارزیابی ما در بخش بانوان با توجه به اینکه در هر ماده سه شرکت کننده داریم پیش بینی سخت است ولی امیدواریم حداقل یک مدال طلا کسب کنیم. فرزانه فصیحی، حمیده اسماعیل نژاد، مهدی صابری و حسن آقایان هم جزو دونده هوایی هستند که شانس کسب سهمیه دارند. امیدواریم فرزانه فصیحی چراغ اول را روشن کند. تلاش ما این است که بتوانیم واقعا به سهمیه برسیم تا نیازمند اعزام‌های خارجی زیادی نباشیم.

وی در مورد نقش کمیته ملی المپیک در بازسازی مجموعه آفتاب انقلاب هم گفت: اخیرا کمیته ملی المپیک هم با توجه به محدودیت‌هایی که دارد کمک کرد تا بتوانیم میزبانی خوبی داشته باشیم.

مبینی ادامه داد: دوره قبل ۴۰ ایراد از مسابقات و میزبانی ایران گرفته شد که بخشی از آن مربوط به حمل و نقل و اسکان بود. تلاش کردیم با یک کار تیمی و شبانه روزی این مشکلات را برطرف کنیم. اگر بخواهم وارد جزئیات شوم باید در مورد بازسازی مجموعه ساعت‌ها صحبت کنم. یک روزی بارش باران باعث شد کابل‌های مجموعه بسوزد ولی باز با انگیزه ادامه دادیم.

سرپرست فدراسیون دوومیدانی در ادامه تاکید کرد: برگزاری این رویداد واقعا هزینه دارد ولی برای ما مهم بود که میزبانی را از دست ندهیم. اگر مسابقات را کنسل می‌کردیم ایران برای همیشه میزبانی‌ها را از دست می‌داد.

مبینی افزود: این فدراسیون ۲۴ ماده دارد اگر شخص بخواهد تصمیم بگیرد شاهد هرج و مرج خواهد شد بنابراین ما شورای فنی را تشکیل دادیم. نفرات حاضر در این شورا بهترین‌ها هستند قبلا سه عضو خانم داشتیم ولی جدیدا سپیده توکلی هم اضافه خواهد شد. برای توزیع منابع بین ملی پوشان سطح بندی انجام دادیم المپیکی‌های ما ماهیانه ۱۶ میلیون حقوق دریافت می‌کنند و حسین رسولی ۲۰ میلیون تومان، تقریبا همه موضوعات را در نظر گرفتیم. برای سایر ملی‌پوشان هم برنامه داریم اما هنوز برای مثال در بخش A عملیاتی نشده است. برای کمک مربیان المپیکی‌ها نیز ماهیانه ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفتیم.

وی در خصوص کمک هزینه کمیته ملی المپیک به دونده‌های المپیکی افزود: جلسه‌ای با خسروی وفا داشتیم در این جلسه اعلام کردند زمانی کمک هزینه به المپیکی‌ها تعلق خواهد گرفت که آن ورزشکار سهمیه را گرفته باشد ولی ما از حالا این کمک هزینه و حقوق را به دونده‌هایی که شانس کسب سهمیه دارند را پرداخت می‌کنم.

طاهر کاظمی مدیر مجموعه آفتاب انقلاب هم در بخشی از این نشست عنوان کرد: تمام اتفاقات دومیدانی در آفتاب انقلاب رخ می‌دهد. شاید بودن یک مجموعه و تمرکز روی یک مجموعه باعث غفلت از رشته دوومیدانی شده است. ۲۲ سال عدم رسیدگی به این مجموعه باعث شده بود این مجموعه در آستانه از بین رفتن باشد.

وی افزود: در این مدت هر چه گفتیم از سوی سرپرست فدراسیون برای بازسازی مجموعه رد نشد. رویکرد من این بود که مجموعه فقط برای این مسابقات آماده نشود و حالت موقتی داشته باشد. امروز که صحیت می‌کنیم ۵۰ روز از آغاز بازسازی مجموعه گذشته است و خوشبختانه شرایط عالی پیش رفته است. علاوه بر سالن ورزشی خوابگاه ورزشکاران هم بازسازی شده است.

کاظمی خاطر نشان کرد: ارزشمند است که در عرض ۵۰ روز بارها مسؤولان وزارت ورزش از مجموعه بازدید کردند. امیدوارم ما هم یک میزبانی آبرومندانه داشته باشیم. دوومیدانی در دنیا شکل و شمایل دیگری دارد و شرایط آن ویژه است بنابراین تلاش کردیم این شرایط را در ایران فراهم کنیم.

مبینی در پایان گفت: در دوومیدانی با قلبم عمل می‌کنم. اینجا کار شبانه روزی انجام شد و از تک تک همکارانم تشکر می‌کنم که سنگ تمام گذاشتند. مدال‌های مسابقات را استاد بختیاری‌نیا که طلاساز و از دوستان نزدیکم است به مسابقات هدیه کرده است. او سه ماه به همراه خانواده‌اش مریض بود و در حالت بیماری کار را انجام داد. اآبکاری طلای ۲۴ عیار است، نقره ۹۰۰ عیار و برنز تمام مس است. این مدال‌ها بی نظیر است. اگر زمان داشتیم کیفیتش بهتر می‌شد.