مجلس پرداخت یارانه مراکز غیر دولتی توانبخشی را در بودجه سال آینده  پیش بینی کند

مجلس پرداخت یارانه مراکز غیر دولتی توانبخشی را در بودجه سال آینده پیش بینی کند

به گزارش خبرنگار جامعه خبرگزاری  فارس،مجید بهروزی نیا،رئیس هیات مدیره  انجمن عالی مراکز توانبخشی  غیر دولتی اظهار کرد: این انجمن موضوعات و مسائل ۲ هزار و ۵۰۰ مرکز توانبخشی غیردولتی را مدیریت می‌کند. 

وی با اشاره به اینکه بعد از انقلاب، برای تحقق محرومیت زدایی سازمان بهزیستی شکل گرفت، گفت: هدف این بود که به محرومان، معلولان و سالمندان خدمات لازم را ارائه دهد. ارائه خدمات توانبخشی، پزشکی و اجتماعی و… به جامعه معلولان  و سالمندان جز وظایف بهزیستی است. 

بهروزی نیا تصریح کرد: اولین مرکز توانبخشی غیردولتی در دهه ۶۰ شکل گرفت و بعد از ۳۵ سال، سازمان بهزیستی می تواند ادعا کند در ارائه خدمات به معلولان، سالمندان و بیماران روانی مزمن بر دوش بخش غیر دولتی است؛ چراکه ۱۵ هزار معلول، سالمند و بیمار روانی مزمن در مراکز توانبخشی غیردولتی در ۹۵۰ مراکز شبانه روزی خدمت می‌گیرند. 

وی ادامه داد: هزار و ۴۰۰ مرکز، روزانه به ۵۴ هزار نفر، ۳۵۶ مرکز سیار به ۱۷ هزار و ۳۶۴ نفر، ۱۰۳ مرکز توانبخشی مبتنی بر خانواده به ۷ هزار و ۷۶۳ خدمت رسانی می‌کنند و در مراکز شبانه روزی از ۵۱ هزار نفری که یارانه دریافت می‌کنند، ۱۴ هزار نفر آنها مجهول الهویه هستند. 

رئیس هیات مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولان و سالمندان کشور با بیان اینکه اگر دولت و بهزیستی همین ظرفیت را از دست دهد با استفاده از مراکز عمومی در ارائه خدمت به مددجویان با مشکل مواجهه خواهند شد، گفت: قیمت تمام شده خدمت در بخش غیردولتی یک چهارم مراکز دولتی است؛ پس باید به این ‌نکته توجه کنند ایجاد این ظرفیت چه قدر در منابع دولتی صرفه جویی کرده است. 
بهروزی نیا بیان کرد: ۲ قانون برای حمایت از حقوق معلولان تدوین شده است، در سال ۸۴ قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و در سال ۹۷ قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت تصویب شد و ایرادات قانون اول در قانون دوم رفع شد. 

وی افزود: در تبصره یک ماده ۷ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت دیده شده تا برای ارائه خدمت مطلوب به معلولان باید هزینه واقعی احصا شده و یارانه متناسب با آن به صورت ۱۲ ماهانه پرداخت شود اما علی رغم حمایت های بهزیستی، سازمان برنامه و بودجه این مورد را در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی نکرده است. 

رئیس هیات مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولان و سالمندان کشور، اضافه کرد: متاسفانه پوشش کمک هزینه پرداختی برای خدمات به معلولان و… وجود ندارد و یارانه پرداختی در سال ۹۸ فقط ۳۰ درصد خدمات را در مراکز شبانه روزی و ۴۰ درصد هزینه ها در مراکز روزانه را پوشش می دهد و با شیوع کرونا هزینه های سنگینی بر دوش مراکز وارد شد.

بهروزی نیا گفت: عمده مراکز ما در مناطق کم برخوردار هستند و خانواده ها نمی توانند هزینه ای را پرداخت کنند و زمانی که کمک هزینه هم از طرف سازمان برنامه و بودجه پرداخت نشود، فشار مالی زیادی به مراکز وارد خواهد شد. 

وی ادامه داد: از سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی درخواست داریم برای اجرای تبصره یک ماده ۷ قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، منابع مالی مشخص شده را اختصاص دهند.

بهروز نیا متذکر شد:از سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی درخواست داریم برای سال ۱۴۰۰ مشکلات مراکز توانبخشی را رفع کنند. 

وی گفت: مراکز به دلیل دریافت کم مبلغ یارانه که باید به صورت ۱۲ ماهانه پرداخت شود اما این اتفاق صورت نمی گیرد، با مشکل مواجهه هستند.

رئیس هیات مدیران انجمن عالی مراکز غیر دولتی توانبخشی تصریح کرد:سازمان بهزیستی در ایام کرونا برای حمایت از مراکز توانبخشی کمک نهادهای دیگر را دریافت کرد و از مراکز روزانه حمایت های لازم را داشته است اما مسائل و مشکلات مراکز توانبخشی زیاد است؛ اگر حمایت سازمان برنامه و بودجه و کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی نباشد مراکز با مشکل مواجهه می شوند.

وی با اشاره به اینکه از مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه درخواست داریم یارانه مراکز را به صورت ۱۲ ماهه پرداخت کنند، گفت: در بودجه ۱۴۰۰ رشد بودجه عمومی ۵۶ درصد است و رشد بودجه سازمان بهزیستی ۲۶ درصد است و برای اجرای قانون ۳۰۰ میلیارد تومان اضافه کردند که این رقم کم افزایش، باعث می شود تمام مواد این قانون اجرا نشود؛ به همین دلیل از مجلس شورای اسلامی و سازمان برنامه و بودجه درخواست اصلاح این موضوع را داریم.

بهروزی نیا بیان کرد: مراکز توانبخشی به دلیل اینکه کمک هزینه درستی دریافت نمی‌کنند، حقوق کارکنان خود را نمی توانند براساس قانون کار پرداخت کنند و به همین دلیل مراکز نمی توانند قانون کار را اجرا کنند و شکایت های زیادی توسط کارکنان صورت گرفته است.  

رئیس هیات مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولان و سالمندان کشور با تاکید بر اینکه معافیت مالیات مراکز توانبخشی برای سال آینده حذف شده است،  افزود: خواهش ما از مجلس ابن است که این موضوع را اصلاح کنند.

وی ابراز داشت:در نهایت از سازمان برنامه و بودجه و مجلس شورای اسلامی اجرای کامل مصوبه پرداخت ۱۲ ماهه کمک هزینه مراکز توانبخشی را خواستاریم.

بهروز نیا درباره تعطیلی مراکز توانبخشی، گفت: در ایام کرونا ۶ تا ۷ مرکز شبانه روزی و روزانه به دلیل کمبود بودجه و مشکلات مالی تعطیل شدند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از هدفمندی یارانه مخفف بیمه ای را سازمان تامین اجتماعی برای مراکز توانبخشی اجرا نکرد. این را نیز از مجلس و سازمان تامین اجتماعی خواستار هستیم.

رئیس هیات مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیردولتی معلولان و سالمندان کشور خاطرنشان کرد: شهریه برای خانواده هایی که برخوردار بوده و می توانند پرداخت کنند متناسب با نرخ تورم افزایش نداشته و از سازمان بهزیستی می خواهیم  این موضوع را پیگیری کند.

انتهای پیام/