مجلس پیگیر نحوه هزینه‌کرد بودجه ترمیم حقوق محیط‌بانان است

مجلس پیگیر نحوه هزینه‌کرد بودجه ترمیم حقوق محیط‌بانان است

به گزارش خبرگزاری مهر، سمیه رفیعی همزمان با ولادت امام رضا (ع) ضامن آهو و روز محیط بان با اشاره به توجه ویژه مجلس شورای اسلامی به ویژه رئیس مجلس به موضوع محیط بانان در کشور، گفت: حضور محیط بانان به عنوان اولین مهمانان ویژه مجلس یازدهم نشان از درک اهمیت شغل محیط بانی در قوه مقننه است.

وی با بیان اینکه قانون حمایت بیمه‌ای و قضائی از مأموران یگان حفاظت محیط زیست و جنگلبانی در جهت حمایت از محیط بانان در مجلس تصویب شد، افزود: همچنین برای نخستین بار بودجه ۱۴۰۰ ردیف مستقلی برای محیط بانان سازمان محیط زیست اختصاص یافت که این روند در بودجه‌های آتی نیز پیش بینی شد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به اختصاص ۲۸۸ میلیارد تومان اعتبار ویژه برای ترمیم حقوق محیط بانان در سال گذشته، گفت: متأسفانه علی‌رغم اختصاص این اعتبار عملاً شاهد بهبود پرداختی و معیشت محیط بانان نیستیم.

وی از پیگیری فراکسیون محیط زیست مجلس برای نحوه هزینه‌کرد این اعتبار خبر داد و گفت: این موضوع هم‌اکنون از طریق دستگاه‌های نظارتی در دست پیگیری است و به زودی گزارش آن در اختیار مجلس قرار می‌گیرد.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس از تهیه گزارش نظارتی مجلس بر عملکرد یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و گفت: این گزارش بر اساس ماده ١٠٧ آئین نامه داخلی مجلس در حال تهیه است.

وی با تاکید بر این که یگان حفاظت سازمان محیط زیست باید تمام توان خود را برای رفع مشکلات محیط بانان به کار بگیرد، افزود: این در حالیست که عملاً شاهد اقدامات نمایشی هستیم و عملاً مشکلات محیط بانان کشور به قوت خود باقی مانده است به شکلی که مشکلات معیشتی این قشر برطرف شده و نه تجهیزات و نیازهای فنی آنها تأمین شده است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت: در بودجه امسال اعتباری برای ترمیم حقوق محیط بانان اختصاص یافت که در حال پیگیری جدی آن از سازمان برنامه و بودجه تا زمان تخصیص هستیم.

وی با بیان این‌که اصلاح قانون حمل و به کارگیری سلاح محیط بانان در دستور صحن است، تصریح کرد: امیدواریم با تصویب این قانون مشکلات محیط بانان برای استفاده از سلاح برطرف شود.

رفیعی با اشاره به این که نوع قرارداد محیط بانان یکی از مشکلات دیگر این قشر است، گفت: طرح تبدیل وضعیت محیط بانان توسط فراکسیون محیط زیست مجلس تهیه شده و در دستورکار کمیسیون اجتماعی مجلس است.

وی تصریح کرد: موضوع درآمد و حقوق محیط بانان کشور در کمیسیون کشاورزی تا حصول نتیجه پیگیری خواهد شد.