محمدرضا اسلامی: فصل جدید لیگ بسکتبال به صورت دوره‌ای برگزار شود

محمدرضا اسلامی: فصل جدید لیگ بسکتبال به صورت دوره‌ای برگزار شود

محمدرضا اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شیوه برگزاری فصل گذشته رقابت های بسکتبال لیگ برتر باشگاه های کشور و اینکه به دلیل کرونا دیدارها به صورت متمرکز در تهران برگزار شد، گفت: این تصمیم و برگزاری رقابت ها به این شیوه بد نبود چراکه در غیر این صورت تیم ها خیلی زیاد در معرض بیماری قرار می گرفتند به خصوص که سفر به برخی شهرها برای بعضی تیم ها با دو پرواز امکان پذیر بود. بنابراین با توجه به شرایط برگزاری متمرکز دیدارها قابل قبول بود اما دو گروه شدن تیم ها نه!

وی در این رابطه ادامه داد: برگزاری مسابقات در دو گروه به خیلی از تیم ها لطمه زد چون باعث شد به حق شان نرسند. تقسیم بندی تیم ها در دو گروه به صورت همگون انجام نشد و ملاک کار فقط جایگاه آنها در فصل قبل مسابقات بود. به همین دلیل توازنی میان دو گروه برقرار نشد و همین باعث شد که بعضا تیم ها در جایگاهی که استحقاق آن را داشتند، قرار نگرفتند یا برعکس خیلی راحت و بی دغدغه پیش رفتند و صاحب جایگاهی شدند که متعلق به آن نبودند.

این مربی بسکتبال تاکید کرد: پیش از آغاز فصل گذشته مسابقات و در نشست هماهنگی، تلاش ها و پیشنهادهایی داشتیم برای اینکه مسابقات به صورت دوره ای و رفت و برگشت برگزار شود اما فدراسیون وقت اصرار داشت که تیم ها به دو گروه تقسیم شوند، این گروه بندی اما منطقی و اصولی انجام نشد و همین مسئله به تیم ها آسیب زد.

اسلامی تصریح کرد: اتفاق بدتری که در جریان فصل گذشته لیگ برتر بسکتبال با آن مواجه شدیم تغییر فرمت مسابقات بود در حالیکه مرحله اول رقابت ها تمام شده بود و تیم ها ۳۰ بازی رفت و برگشت انجام داده بودند. بر اساس این فرمت، نحوه تقسیم امتیازها، رتبه بندی تیم ها و … تغییر کرد. این موضوع هم لطمه دیگری به تیم ها وارد کرد چون تاثیرنادرستی در گروه بندی جدید آنها داشت.

وی که هدایت تیم مس کرمان را در رقابت های باشگاهی بسکتبال بر عهده داشت، گفت: گروه بندی تیم ها و تغییر فرمت مسابقات بزرگترین نقطه ضعف لیگ برتر در فصل گذشته بود. از نظر کیفیت اما این فصل از مسابقات نسبت به قبل در سطح بالاتری قرار داشت. اکثر تیم ها از ابتدای فصل بازیکن خارجی خود را در اختیار گرفتند، آنها بازی به بازی بهتر شدند و اینگونه روی کیفیت دیدارها تاثیر گذار بودند ضمن اینکه همزمان روی عملکرد بازیکنان داخلی هم تاثیرگذار بودند چون ناخودآگاه باعث بهتر شدن آنها شدند.

مربی بسکتبال کشورمان با اشاره به میانگین امتیازات و اینکه رقم ها حکایت از شرایط فنی خوب تیم ها و بازیکنان شان داشت به تعداد تیم ها و برگزاری مسابقات با حضور ۱۶تیم اشاره کرد و خاطرنشان کرد: بعضا مخالف برگزاری مسابقات با این تعداد تیم هستند و معتقدند تعداد داورانی که در سطح لیگ برتر هستند پاسخگو این تعداد تیم نیست اما من موافق آنها نیستم. این مخالفت یعنی پاک کردن صورت مسئله که کمکی به بسکتبال نمی کند. درست این است که همزمان به فکر ارتقای کیفیت مربیگری، داوری و بازیکنان باشیم در این صورت است که به نتیجه درستی از برگزاری مسابقات می رسیم.

اسلامی در مورد فصل جدید رقابت های بسکتبال لیگ برتر و پیشنهادی که برای این فصل از مسابقات دارد، گفت: به نظرم برگزاری مسابقات با تعداد تیم های بالا خوب است اما به شرطی که به صورت دوره ای و رفت و برگشت بازی کنند نه اینکه دوباره گروه بندی شوند. در این صورت خروجی بهتری از لیگ خواهیم داشت و کمتر حقی هم از تیمی ها گرفته می شود. در این صورت است که جایگاه واقعی تیم ها پیش از پلی آف مشخص می شود و تیم ها بر اساس توانمندی واقعی شان وارد مرحله پلی آف می شوند.

وی همچنین نیمه مهرماه را زمان مناسبی برای آغاز لیگ برتر عنوان کرد و گفت: اینکه تا پیش از نوروز وضعیت تیم ها برای حضور در پلی آف مشخص شود، بهتر است. کار نباید به بعد از نوروز کشیده شود به خصوص که از لحاظ هزینه ها به تیم ها آسیب وارد می کند. اینگونه تیمی که قرار نیست در پلی آف‌های بالا حضور داشته باشد پیش از نوروز تکلیف خود را مشخص می کند.

منبع : مهر