محمود عباس دستور آزادی زندانیان سیاسی در فلسطین را صادر کرد

محمود عباس دستور آزادی زندانیان سیاسی در فلسطین را صادر کرد

فارس: «محمود عباس»  رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین  امروز(شنبه) فرمان ریاستی ارتقای آزادی‌های عمومی در آستانه برگزاری انتخابات سراسری ماه مه آینده صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین(وفا)، عباس تأکید کرد: «باید فضای آزادی‌های عمومی فراهم شود، مشروط بر اینکه این مصوبه برای همه طرف‌ها در همه سرزمین‌های فلسطینی لازم الاجرا باشد».

این مصوبه بر اساس توافق ده روز پیش گروه‌های فلسطینی در آخرین نشست  خود در قاهره  در مورد سازوکارهای برگزاری انتخابات عمومی است.

در این فرمان، افزایش جو آزادی‌های عمومی در تمام مناطق فلسطین از جمله آزادی عمل سیاسی و ملی مطابق با مفاد قانون اساسی و قوانین مربوطه پیش بینی شده است.

در این مصوبه  بر ممنوعیت تعقیب، بازداشت، دستگیری  و انواع بازجویی‌های خارج از احکام قانونی در مسائل مربوط به آزادی عقیده و گرایش سیاسی تاکید شده است.

در این حکم دستور داده شده که بازداشت‌شدگان و زندانیان عقیده و آزادی بیان یا زندانیانی که به دلایل وابستگی حزبی یا جناحی در سرزمین‌های فلسطیینی در حبس به سر می‌برند، آزاد شوند.

در این فرمان بر فراهم آوردن آزادی کامل برای تبلیغات انتخاباتی در تمام اشکال سنتی و الکترونیکی و  تشکیل جلسات سیاسی و انتخاباتی و جلسات و تأمین مالی آنها مطابق مقررات قانون تاکید شده است.

در این فرمان همچنین  بر فراهم آوردن فرصت‌های برابر در رسانه‌های رسمی برای همه لیست‌های انتخاباتی بدون تبعیض و مطابق قانون تاکید شده است و دیگر اینکه  پلیس فلسطین با لباس رسمی و نه سایر دستگاه‌ها و تشکیلات امنیتی، وظیفه محافظت از رای گیری را بر عهده خواهد گرفت تا از روند انتخابات در سرزمین‌های فلسطین مطابق با مقررات اطمینان حاصل کند.

 رئیس تشکیلات خودگردان همچنین بر لزوم فراهم آوردن پشتیبانی کامل و امکانات مورد نیاز کمیسیون مرکزی انتخابات و کارمندان آن  جهت انجام وظایف خود طبق مقررات قانون تاکید کرده است.

گروه‌های فلسطینی ۱۰ روز پیش از توافق خود بر سر ساز و کار برگزاری انتخابات سراسری در فلسطین خبر دادند.

محمود عباس در نیمه‌های ژانویه با صدور حکمی از برگزاری انتخابات مجلس قانون گذاری فلسطین در ماه مه آتی و انتخابات ریاستی در ژوئیه آینده خبر داد. این انتخابات نخستین انتخابات از سال ۲۰۰۶ تاکنون است.

انتهای پیام/.