مخالفت «عون» با هرگونه پیش‌شرط در مذاکرات ترسیم مرزی با تل آویو

مخالفت «عون» با هرگونه پیش‌شرط در مذاکرات ترسیم مرزی با تل آویو

به گزارش مهر، شبکه «المیادین» با انتشار مطلبی اعلام کرد که «میشل عون» رئیس جمهور لبنان مخالفت خود با هرگونه پیش شرط از سوی رژیم صهیونیستی در جریان مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با این رژیم را ابراز داشته است.

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور لبنان خطاب به هیأت مذاکره کننده لبنانی تأکید کرده است که هرگونه پیش شرط توسط صهیونیستها در جریان مذاکرات از دیدگاه بیروت کاملاً مردود و غیرقابل پذیرش است.

رئیس جمهور لبنان همچنین یادآور شده است که هرگونه توافق با صهیونیستها در خصوص مرزهای آبی باید بر اساس قوانین بین المللی صورت پذیرد. مذاکرات غیرمستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی درخصوص ترسیم مرزهای آبی روز گذشته ازسرگرفته شد.

مذاکرات غیرمستقیم میان بیروت و تل آویو در زمینه ترسیم مرزهای دریایی مدتی به حالت تعلیق درآمده بود. علت اصلی و اساسی تعلیق مذاکرات مذکور نیز شرط و شروطی بود که هیأت مذاکره کننده صهیونیست مطرح کرده بود.

پیش از این، رئیس جمهور لبنان پیرامون زیاده خواهی های صهیونیستها در مذاکرات ترسیم مرزی گفته بود: هرگز تسلیم باج خواهی‌های اسرائیل نخواهیم شد و شروط آن را نخواهیم پذیرفت. تأکید ما این است که منافع ملی لبنان باید محقق شود. هرگونه توافق با تل آویو در خصوص ترسیم مرزهای دریایی در چارچوب حاکمیت ملی لبنان صورت خواهد پذیرفت.

عون همچنین یادآور شد: در جریان مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی با رژیم صهیونیستی تحت هیچ شرایطی از منافع لبنان و حاکمیت ملی آن عبور نخواهیم کرد. اسرائیل نباید از مناطق آبی مورد مناقشه اقدام به استخراج نفت و گاز کند.

علیرغم اینکه برخی اینگونه عنوان می‌کنند مذاکرات غیرمستقیم میان لبنان و رژیم صهیونیستی، مرزهای زمینی را نیز در بر می‌گیرد اما این مذاکرات تاکنون مرزهای دریایی را شامل شده است. از آنجایی که دامنه جغرافیایی مرزهای زمینی میان لبنان و اراضی اشغالی به تأیید سازمان ملل متحد رسیده است، مسأله مرزهای زمینی کاملاً نهایی بوده و طرف لبنانی درباره آن مذاکره‌ای انجام نداده است.

مشکل کنونی در مسأله ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی این است که سران تل آویو تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش حقوق قانونی لبنان در این مرزها نیستند.