مزایده خودروهای خارجی دردی از بازار دوا می‌کند؟

مزایده خودروهای خارجی دردی از بازار دوا می‌کند؟

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، یک هزار و 62 دستگاه خودروی خارجی بعد از ممنوعیت چهارساله ورود خودرو به کشور از طریق مزایده در مسیر شماره‌گذاری قرار گرفته است.  سعید غلامی معاون جمع‌آوری و فروش سازمان اموال تملیکی در این رابطه گفته است  این خودروها در 9 استان کشور قرار دارند که شامل استان‌های بوشهر، خوزستان، مازندران، هرمزگان، تهران، گیلان، قم، آذربایجان شرقی و فارس می‌شود.

به گفته وی، کمترین قیمت پایه‌ای که روی سایت قرار گرفته است، 670میلیون تومان و مربوط به خودروهای سراتو موجود در بوشهر است. همچنین بالاترین قیمت نیز به خودروهای پورشه ماکان با رقم 7میلیارد و 200میلیون تومان است.

غلامی تاکید کرده است از هم‌اکنون بازدید متقاضیان از خودروها آغاز شده است و محدودیت خاصی نیز برای خریداران در نظر گرفته نشده است و همه افراد می‌توانند برای شرکت در این مزایده اقدام کنند.

البته معاون سازمان اموال تملیکی اشاره‌ای نیز به ایرادات این خودروها کرده و گفته است این خودروها از سال 1396 تا کنون در انبارها و بنادر کشور دپو شده بودند و این موضوع منجر به بروز ایراداتی برای خودرو می‌شود که قطعا پس از خریداری نیاز به تعمیرات دارند. بنابراین به نظر می‌رسد خریداران این خودروها از اکنون باید منتظر ایراد در آنها باشند و حتی احتمال دارد شاهد تخلفاتی در کشور در مورد فروش این خودروها به عنوان خودروی صفر باشیم.

صاحب حجتی سخنگوی سازمان اموال تملیکی، نیز در مورد جزئیات خودروهای مورد مزایده گفته است:  62 خودرو از خانواده لکسوز، 40 خودرو از خانواده پورشه ماکان، 182 خودرو از خانواده کیا (سوراتو، سورنتو، اپتیما و…)، 152 خودرو از خانواده بی‌ام‌و (830، 530، x4 و…)، هشت دستگاه خودروی بنز (مرسدس و e200)، 459 دستگاه خودرو از خانواده هیوندای (توسان، سانتافه، سوناتا، هیبریدی‌ها و…)، 154 دستگاه از خانواده تویوتا (راوفور، کمری، کمری هیبریدی و…)، یک دستگاه ولوو و سه دستگاه پورشه باکستر در این مزایده عرضه خواهند شد.

با توجه به اعلام جزئیات فروش خودروهای دپو شده در گمرکات آیا واقعا فروش آنها در قالب مزایده تأثیراتی بر بازار پر تقاضای خودروهای وارداتی خواهد داشت یا خیر؟

فعالان بازار نخست به ایرادات خودروها اشاره داشته و قیمت های ارزان آنها را بی علت نمی دانند به نحوی که معتقدند ماندن 5 ساله خودروها در انبارها گارانتی را از بین برده و عمر مفید خودروها را کاهش داده است علاوه بر این آسیب هایی نیز به محصولات وارد شده که همین امر در دلسردی خریداری برای خرید این خودروها اضافه کرده است.

محمدی یکی از فروشندگان خودروهای وارداتی به خبرنگار تسنیم می گوید: خودروهایی که سند آنها تملیکی می خورد بد فروش هستند و همیشه قیمت ارزان تری نسبت به خودروهای دیگر دارند به نحوی که مصرف کننده ترجیح می دهد قیمت بالاتری را پرداخت اما خودروی تملیکی خریداری نکند.

وی تصریح کرد: به عنوان نمونه سانتافه های تملیکی که مال غیر محسوب می شود را 300 تا 400 تومان ارزان تر می فروشند تا شاید مصرف کننده تمایلی به خرید داشته باشد. اما در مجموع با توجه به عطش بازار به محصولات جدید این خودروها تأثیر چندانی بر بازار نخواهند گذاشت .

به گفته این فروشنده خودرو، در حال حاضردر بازار خودرو  با توجه به نوسانات نرخ ارز هر کس قیمت بالاتری را برای انواع محصولات اعلام می کند تا در نهایت بتواند خودرو رابا سود بیشتری مورد معامله قرار دهد. علاوه بر این بلاتکلیفی واردات خودرو هم بر توقف معاملات اضافه کرده و کسی نمی داند چه چشم اندازی در انتظار بازار خودروهای وارداتی است.

انتهای پیام/

منبع : تسنیم