مشکلات اقتصادی ما ناشی از عدم شفافیت بودجه است

مشکلات اقتصادی ما ناشی از عدم شفافیت بودجه است

به گزارش خبرنگار مهر، حمیدرضا حاجی بابایی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه ۲۳ آذر ماه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص بودجه شرکت‌های دولتی، گفت: شرکت‌های دولتی امروز به نحوی عمل می‌کنند که اعداد و ارقام ارائه شده از آن‌ها به مجلس واقعی نیست. زمانی که اعداد و ارقام بودجه این شرکت‌ها را با عملکرد آن‌ها بررسی می‌کنیم، کاملاً متفاوت است.

وی بیان کرد: امروز ۱۵۰ شرکت دولتی داریم که بنده اصلاً نمی‌دانم چرا برخی از آن‌ها شرکت هستند. برای مثال، چرا کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان باید شرکت باشد؟ دولت حدود هزار و ۸۸۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد که ۹۵۴ هزار میلیارد تومان آن به شرکت‌های دولتی باز می‌گردد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: هر روز هزینه شرکت‌های دولتی افزایش می‌یابد، اما یک شرکت در سال فقط ۱۷ هزار میلیارد تومان سود دارد. با این رقم، اقدام خاصی برای اشتغال نمی‌توان انجام داد.

حاجی بابایی تصریح کرد: باید بین دولت و مجلس تفاهمی شکل گیرد و رابطه دولت با شرکت ملی نفت، شرکت پخش فرآورده‌های نفتی، شرکت گاز و پتروشیمی‌ها به صورت شفاف باشد و باید مشخص شود که بودجه عظیم شرکت نفت در کجا هزینه می‌شود.

وی تاکید کرد: علت مشکلات پولی و اقتصادی کشور، عدم شفافیت در بودجه است. امسال دولت شفافیت را آغاز کرده و ما باید در کنار هم کمک کنیم تا این شفافیت تحقق یابد.

نماینده مردم همدان در مجلس با بیان اینکه ما مشکل حسابرسی در کشور نداریم بلکه مشکل ما عدم شفافیت است، گفت: ما به دنبال آن هستیم تا یک جدول در لایحه بودجه گنجانده شود و هر آنچه برای ۴ شرکت مهم نفتی و ۶۰ شرکت زیرمجموعه آن اختصاص می‌یابد، در آن درج شود تا هزینه‌کردهای آنان مشخص شود.

منبع : مهر