مشکلات حوزه اقتصاد ساختاری است

مشکلات حوزه اقتصاد ساختاری است

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-07-15

به گزارش تازه ترین ها، حمید زادبوم ظهر سه شنبه در جلسه مشترک کارگروه امور اقتصادی و اشتغال و سرمایه‌گذاری و کارگروه توسعه صادرات استان که در محل استانداری زنجان برگزار شد، با بیان اینکه مشکلات امروز اقتصاد مربوط به مشکلات ساختاری است، افزود: زمانی که در مورد تولید صحبت به میان می‌آید، تولیدی است که بر اساس نیاز کشور انجام شده است، این در حالی است که امروز به تولید صادراتی نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه هنوز تولیدی که مبتنی بر صادرات باشد، در کشور جا نیفتاده است، تصریح کرد: نام‌گذاری که امسال با عنوان جهش تولید انجام شده، نام‌گذاری بسیار هوشمندانه‌ای بود، لذا برای اینکه بتوانیم گام‌های بلندی در راستای تحقق شعار سال برداریم، باید زمینه‌ای را فراهم کنیم که در حوزه صادرات نیز شاهد جهش‌های لازم و متناسب با تولید در این عرصه باشیم.

زادبوم با یادآوری اینکه ایران دارای ۱۰۰ میلیارد دلار پتانسیل صادراتی برای ۱۵ کشور همسایه است، ادامه داد: مهم‌ترین دغدغه‌ای که صادرکنندگان با آن دست به گریبان بودند، مربوط به بازگشت ارز حاصل از صادرات بود که این مشکل از محل ورود موقت با بانک مرکزی در امر بازگشت ارز حاصل از صادرات، حل شد که این خود می‌تواند زمینه رونق صادرات را فراهم کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در ادامه، میزان صادرات انجام شده در نیمه اول امسال را ۱۳.۵ میلیارد دلار و واردات صورت گرفته طی همین مدت را ۱۶.۷ میلیارد دلار عنوان کرد و با یادآوری اینکه رقم صادرات نسبت به گذشته با کاهش ۳۴ درصدی مواجه بوده است، اظهار کرد: با توجه به شرایطی که امروز همه کشورها با آن دست به گریبان هستند، در مجموع شاهد کاهش ۱۴ درصدی تجارت بین‌الملل بوده‌ایم.

زادبوم با یادآوری اینکه شرایط امروز دنیا باعث شده است که حتی کشوری مانند چین نیز در زمینه تولید ناخالص بعد از چهار دهه با روند کاهشی مواجه شود، بیان کرد: مهم‌ترین موضوع در حوزه صادرات که باید به آن بها دهیم، بحث افزایش صادرات غیرنفتی است که این موضوع در شرایط کنونی یکی از ضروریات انکارناپذیر به شمار می‌رود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه علی‌رغم کاهش ۳۴ درصدی صادرات در کشور، زنجان در این حوزه با کاهش ۱۱ درصدی مواجه بوده است، خاطرنشان کرد: این آمار بیانگر آن است که زنجان در این حوزه عملکرد بهتری نسبت به میانگین کشوری داشته است.