مشکلی در حمل و نقل زائران وجود ندارد

مشکلی در حمل و نقل زائران وجود ندارد

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس حسینی گفت: به رغم همه مشکلاتی که به دلیل تأخیر در صدور ویزا برای حضور در عربستان و انعقاد قرارداد با شرکت‌های مجری عملیات نقل درون شهری وجود داشت، در کمترین زمان ممکن توانستیم وسایل حمل و نقل زائران به حرم را تأمین کنیم و اکنون مشکلی برای انتقال و بازگشت به مسجدالحرام وجود ندارد.

وی اظهار داشت: باوجود برنامه ریزی و تشکیل کمیته حمل و نقل چند ماه قبل از اعزام زائران، به دلیل تأخیر در صدور روادید مقدمات انعقاد قرارداد با شرکت‌های حمل و نقل سعودی طبق زمان بندی پیش بینی شده پیش نرفت لیکن با تلاش‌هایی که توسط کمیته مذکور و دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت درعربستان و کمیته حمل و نقل درون شهری انجام گرفت در آخرین فرصت باقیمانده قبل از ورود زائران به شهر مکه مکرمه توانستیم قراردادهای لازم را با طرف‌های سعودی منعقد کنیم،.

مسئول حمل و نقل درون شهری ستاد مکه مکرمه با بیان اینکه خدمات رسانی به زائران در بخش حمل و نقل در مکه از هتل‌های محل اقامت زائرین به ۲ ایستگاه «شعب عامر یا غزه» و «جمرات» انجام می‌شود، افزود: در ایستگاه «شعب عامر یا غزه» به زائران منطقه سه که حدود ۱۲ هزار نفر زائر اقامت خواهند کرد و در ایستگاه «جمرات» به زائران مناطق یک و دو که حدود ۲۵ هزار زائر ایرانی در آن سکونت می‌کنند خدمات حمل و نقل ارائه خواهد شد.

وی گفت: امروز در ایستگاه «شعب عامر یا غزه» ۳۲ دستگاه اتوبوس نقل درون شهری زائران مربوط به خطوط ۹ الی ۱۳ را از محل هتل تا ایستگاه مذکور منتقل و خدمات رسانی می‌نمایند.

حسینی با اشاره به اینکه در ایستگاه «جمرات» نیز ۴۷ دستگاه در ۸ خط به زائران خدمات حمل و نقل ارائه می‌کنند، افزود اتوبوس‌های خطوط نقل به تناسب ورود زائر به مکه افزایش می‌یابد و تا اول ذی الحجه به تعداد مورد نیاز خواهد رسید.

مسئول حمل و نقل درون شهری مکه توضیح داد: از ایستگاه جمرات تا ایستگاه باب علی در نزدیک مسجد الحرام زائران از اتوبوس‌های چرخشی که ویژه حجاج همه کشورها هستند استفاده می‌نمایند و دلیل آن نیز محدودیت مکانی ایستگاه باب علی است.

وی افزود: خط ۱۴ نقل درون شهری مربوط به هتل برکه الرفاع در مظله می‌باشد که به دلیل واقع شدن در مسیر اتوبوس‌های چرخشی به سمت باب علی، خدمات رسانی به زائران این هتل توسط این اتوبوس‌ها انجام می‌شود.

حسینی به زائران ایرانی به خصوص حجاجی که از ایستگاه جمرات به باب علی تردد می‌نمایند توصیه کرد که برای عزیمت به مسجدالحرام و همچنین خروج از مسجد و حرکت به سمت هتل، ساعات ازدحام و شلوغی در ایستگاههای حرم را در نظر داشته باشند.

وی افزود: مناسب‌ترین زمان برای عزیمت به مسجدالحرام برای شرکت در نماز جماعت یک ساعت قبل از اقامه نماز و مناسب‌ترین زمان برای خروج از مسجدالحرام یک ساعت بعد از اقامه نماز صبح، ظهر و عشاء و یا بلافاصله بعد از نماز مغرب است.

مسئول حمل و نقل درون شهری مکه از زائرین خواست که هنگام سوار و پیاده شدن از اتوبوس حال زائرین سالخورده را مراعات کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه ساعت ۱۰ صبح و ۱۰ شب هنگام تعویض شیفت رانندگان می‌باشد، گفت: ممکن است در این ساعت‌ها خدمات رسانی به مدت چند دقیقه با وقفه مواجه شود لذا زائرین بهتر است زمان دیگری را برای خروج از هتل انتخاب کنند و یا صبوری کنند تا اتوبوس‌ها مجدداً” به چرخه خدمت باز گردند.

منبع : مهر