معافیت مالیاتی مناطق آزاد موجب تداوم فساد و قاچاق می‌شود

معافیت مالیاتی مناطق آزاد موجب تداوم فساد و قاچاق می‌شود

                                   
  • تاریخ انتشار : 1399-06-22

به گزارش خبرنگار اقتصادی تازه ترین ها، یکی از ایرادات شورای نگهبان به مصوبه مجلس درباره لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده، معافیت مناطق آزاد تجاری از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. این شورا این مصوبه مجلس دهم را مصداق تبعیض ناروا دانسته و خواستار اصلاح آن شده است.

در همین رابطه، روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتوگو با خبرنگار اقتصادی تازه ترین ها ضمن انتقاد از معافیت مناطق آزاد از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده گفت: باید فعالیت‌های صورت گرفته در منطقه آزاد شفاف شود در غیر این صورت اگر صرف حضور در منطقه آزاد موجب معافیت مالیاتی شود قطعاً فساد انگیز است و رانت ایجاد می‌کند.

وی در ادامه داد: ایجاد معافیت‌های متعدد مالیاتی یکی از عوامل اصلی نبود شفافیت در اقتصاد کشور است که این امر منجر به تداوم فساد و قاچاق شده است.

*باید فعالیت‌های مولد از غیر مولد در مناطق آزاد تفکیک شود

 نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: اگر قرار است معافیتی به فعالیت های اقتصادی مناطق آزاد داده شود باید ابتدا فعالیت مولد تعریف شود در غیر این صورت فروش محصولات خارجی در پاساژها و واردات برنج هم شامل معافیت مالیاتی می شوند که کاری غلظ است.

ایزدخواه ادامه داد: ایجاد پاساژهای لوکس و فروش کالاهای خارجی جزء فعالیت‌های سالم اقتصادی نیست، بر این اساس نباید مناطق آزاد، آزاد از هر قیدی باشند بلکه باید بین فعالیت مولد و غیر مولد اقتصادی در مناطق آزاد فرق گذاشت.

وی با اشاره به تجربه ناموفق معافیت مناطق آزاد و بی تاثیری آن در رشد اقتصادی آن مناطق گفت:  قبلا هم معافیتی 20 ساله برای شرکت‌های مناطق آزاد در نظر گرفته شده که با وجود این امر اما رشدی در مناطق آزاد به وقوع نپیوسته است.

انتهای پیام/