موافقت ایران با امتیاز فدراسیون جهانی/ عدم تغییر جایگاه در رنکینگ

موافقت ایران با امتیاز فدراسیون جهانی/ عدم تغییر جایگاه در رنکینگ

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فدراسیون والیبال، مرحله مقدماتی مسابقات والیبال لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ با حضور ۱۶ تیم در گروه مردان پیگیری می‌شود. هفته سوم و پایانی مرحله مقدماتی این رقابت‌ها از ۱۳ تا ۱۸ تیرماه با ۳۲ مسابقه در دو شهر آناهایم آمریکا و پاسای فیلیپین پیگیری می‌شود تا هشت تیم صعود کننده به مرحله نهایی مشخص شوند.

محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال ایران و عضو هیأت رئیسه فدراسیون جهانی در نشست هیأت رئیسه فدراسیون جهانی به کارشکنی آمریکا و مشکل صدور ویزای این کشور برای تمامی بازیکنان و نفرات اصلی تیم در هفته سوم لیگ ملت‌ها در آناهایم آمریکا اعتراض کرد.

پس از پیگیری و مذاکرات متعدد، هیأت رئیسه فدراسیون جهانی والیبال موضوع ویزای تیم ایران را به صورت خاص بررسی و در یک تصمیم بی‌سابقه مصوب کرد در صورتی که آمریکا به نفرات اصلی تیم ایران ویزا ندهد، امتیازات ایران و حریفانش در هفته سوم این رقابت‌ها در رده بندی جهانی تأثیری نخواهد داشت و نتایج بازی ایران در هفته سوم لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ در جایگاه جهانی‌اش تأثیر منفی نداشته باشد.

با توجه به مشخص شدن وضعیت ریجکتی‌های تیم ایران، فدراسیون جهانی در نامه‌ای خواستار تعیین تکلیف در خصوص این موضوع و بهره‌مندی از این امتیاز هیأت رئیسه برای تیم ایران شد.

بر این اساس فدراسیون والیبال ایران با هماهنگی سرمربی تیم ملی، این امتیاز فدراسیون جهانی را پذیرفت و مقرر شد که نتایج چهار مسابقه ایران با فرانسه، بلغارستان، آرژانتین و کوبا در رده‌بندی فدراسیون جهانی تأثیری نداشته باشد.

بدین ترتیب جایگاه یازدهمی تیم ملی والیبال ایران با ۲۴۱.۰۵ امتیاز تا پایان لیگ ملت‌ها ۲۰۲۳ به قوت خود باقی است.

تاکنون مرتضی شریفی، مهدی جلوه، علی رمضانی، علی حاجی‌پور، بردیا سعادت، سیدمحمد موسوی، جواد کریمی، حسین خانزاده، امیرحسین اسفندیار، آرمین افشین‌فر، محمدرضا مؤذن و محمدرضا حضرت‌پور بازیکنانی هستند که ویزای آمریکا برای آن‌ها صادر شده است. همچنین اعضای کادر فنی نیز علیرضا طلوع کیان مربی و اکبر محمدی سرپرست ویزا دریافت کردند.

گروه اول کاروان والیبال ایران که هم اکنون در فرانکفورت به‌سر می‌برد، صبح فردا (یکشنبه ۱۱ تیر) این شهر را به مقصد آناهایم ترک خواهد کرد.