موضع گیری نجیب مقاتی درباره پرونده ترسیم مرز دریایی با تل آویو

موضع گیری نجیب مقاتی درباره پرونده ترسیم مرز دریایی با تل آویو

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المنار، نجیب میقاتی نخست وزیر پیشبرد امور لبنان به موضع گیری درباره پرونده ترسیم مرز دریایی این کشور با رژیم صهیونیستی پرداخت.

وی به رایزنی های دیپلماتیک جاری درباره این پرونده اشاره کرد.

میقاتی گفت: دولت لبنان اهتمام ویژه به این پرونده دارد و در حال پیگیری آن است. مسیر از کانالهای دیپلماتیک دنبال می شود تا نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.

وی در ادامه به از سرگیری مذاکرات غیرمستقیم درباره این پرونده هم اشاره کرد.

نخست وزیر پیشبرد امور لبنان در ادامه براهمیت دور نگه داشتن پرونده ترسیم مرز دریایی از کشمکش های داخلی و سیاسی تاکید کرد.

وی افزود: این پرونده به همه لبنانی ها مربوط می شود و حقوق آبی و ثروتها و منابع طبیعی و ثبات را حفظ می کند.

گفتنی است که روز گذشته، رئیس جمهوری و نخست وزیر لبنان ضمن بررسی تحرکات اخیر رژیم صهیونیستی در مناطق مورد مناقشه توافق کردند که فورا از واسطه امریکایی برای سفر به بیروت دعوت شود.

بر اساس این گزارش، دفتر نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان اعلام کرد که نجیب میقاتی در دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان، با دعوت از «آموس هوکشتاین»، واسطه امریکایی مذاکرات لبنان و رژیم صهیونیستی درباره ترسیم مرزهای آبی، به لبنان توافق کرده است.

در این بیانیه تأکید شده است که در راستای پیگیری تحرکات دریایی کشتی واحد تولید گاز طبیعی رژیم صهیونیستی در نزدیکی منطقه مورد مناقشه در جنوب لبنان، نجیب میقاتی در کاخ ریاست جمهوری لبنان با میشل عون دیدار و اقدامات لازم در برابر تلاش‌های تل آویو برای ایجاد تنش در مرزهای جنوبی را بررسی کرد.

در این بیانیه آمده است که آنان توافق کردند که از واسطه امریکایی برای سفر به بیروت و بررسی نحوه تکمیل مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی جنوبی و تلاش برای تکمیل آن در کوتاه‌ترین زمان ممکن دعوت کند.

آنان همچنین توافق کردند که در تماس با کشورهای جهان و سازمان ملل موضع لبنان را تشریح و بر حقوق ثابت و ثروت‌های طبیعی این کشور تأکید کنند.

در این بیانیه تأکید شده است که لبنان هرگونه اقدام رژیم صهیونیستی برای حفاری یا استخراج منابع طبیعی در آب‌های مورد مناقشه را اقدامی خصمانه و تهدیدی برای امنیت و صلح بین‌المللی و کارشکنی در روند مذاکرات ترسیم مرزها می‌دانند.

منبع : مهر