ناوشکن هسته‌ای «لابون» آمریکا وارد دریای سیاه شد

ناوشکن هسته‌ای «لابون» آمریکا وارد دریای سیاه شد

به گزارش مهر، «یواِس‌اِن‌آی نیوز» وابسته به نیروی دریایی آمریکا در گزارشی اعلام کرد که ناوشکن آمریکایی «لابون» (Laboon) هم اکنون در دریای سیاه به سر می برد.

نیروی دریایی آمریکا پیشتر اعلام کرده بود که این ناوشکن آمریکایی برای انجام عملیات امنیتی دریایی به سمت دریای سیاه در حال حرکت است.

این ناوشکن هسته‌ای مجهز به سیستم موشکی هدایت شونده است.

ناوشکن آمریکایی «لابون» از کلاس «ارلی برک» (Arleigh Burke) است که در سال ۱۹۹۵ به بهره برداری رسید. این ناوشکن توانایی حمل ۵۶ موشک کروز هسته‌ای «تام هاک» را دارد.

ناوشکن مذکور همچنین به بالگرد مدل SH-۶۰ Sea Hawk مجهز است.

نیروی دریایی آمریکا مدعی شده است این ناوشکن به منظور رزمایش دریایی با متحدان ناتو به دریای سیاه عزیمت کرده است!

این در حالیست که آمریکا دائماً در راستای اجرای سیاست روسیه هراسی به انجام چنین اقداماتی مبادرت می کند.

در جریان تحولات سال ۲۰۱۴ و بروز شورش هایی در اوکراین، ارتش روسیه وارد شبه جزیره کریمه شده و پس از آن با برگزاری یک همه پرسی آزاد مردم کریمه تمایل خود را برای پیوستن دوباره به مسکو اعلام کردند.

همه‌پرسی کریمه و سواستوپول پس از بحران کریمه در تاریخ ۱۶ مارس ۲۰۱۴ در مورد وضعیت انتقال کریمه به فدراسیون روسیه یا باقی ماندن در اوکراین بود که توسط مجلس کریمه و همچنین دولتمردان محلی سواستوپول برگزار شد.

یک روز پس از برگزاری همه‌پرسی در تاریخ ۱۷ مارس، طی یک بیانیه از سوی مجلس محلی کریمه با آرای مردم این منطقه، کریمه مستقل شده و قرار بر بازالحاق آن به خاک روسیه شد.