نظام آموزشی ما منفعل است/ در فرهنگ دست برتر را داریم

نظام آموزشی ما منفعل است/ در فرهنگ دست برتر را داریم

به گزارش مهر، سعید جلیلی عصر امروز در دیدار با نوجوانان که در مجموعه سرچشمه تهران برگزار شد، گفت: بنده علاقه زیادی به کتاب های خاطرات دوران دفاع مقدس دارم و مطالعه می‌کنم.

وی بیان کرد: ما این تجربه موفقیت‌آمیز را داریم و جوانان توانستند در جنگ که یکی از سخت ترین صحنه هاست، نقش آفرینی کردند. بسیاری از شهدای ما دانش آموزان هستند و در سنین دانش آموزی در جنگ شرکت و حماسه آفرینی می کردند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: اگر ما صحبت از جهش و جهاد می کنیم، معتقدیم که همین الان باید مشخص شود که جوانان و نوجوانان ما در این جهش و جهاد می خواهند چه نقشی را ایفا کنند و این مسئله بسیار مهم است، اما نظام آموزشی ما از این مسئله بسیار دور است و بیشتر یک نظام منفعل است. باید در این زمینه برنامه ریزی های لازم انجام شود.

جلیلی ادامه داد: پس اگر ما از جهش تولید صحبت می‌کنیم، مهم‌ترین مولفه تولید، نیروی انسانی است و با هیچ مولفه دیگری قابل مقایسه نیست. باید وضع مطلوب نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی ما مورد بررسی دقیق قرار گیرد. این مسئله حتما باید در سیستم آموزشی ما مورد توجه دقیق قرار گیرد.

وی گفت: همه رشته‌های تحصیلی اهمیت دارد و باید این بستر فراهم شود تا استعدادهای دانش آموزان و دانشجویان ما شناخته شود و رشد یابد. حکومتی می تواند مدعی جهش و حکمرانی خوب باشد که برای رشد همه آحاد جامعه خود برنامه واقعی داشته باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما امروز ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و امکانات بسیار خوبی در کشور داریم و باید از ظرفیت‌های جوانان به خوبی استفاده شود تا آنان احساس نکنند که کاری برای آنان نیست و به خارج از کشور بروند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تمایل دارید وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش خود را معرفی کنید، گفت: خیر. وزارت آموزش و پرورش یک وزارتخانه بزرگ است و بیش از یک میلیون کارمند دارد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار داشت: باید رئیس جمهور نگاهی عمیق به بخش آموزش و پرورش و آموزش عالی داشته باشد و یکی از بحث‌های مهم این است که آن چیزی که در فرهنگ و اندیشه ما وجود دارد، باید در عینیت و واقعیت هم ظهور و بروز پیدا کند.

جلیلی افزود: ما برنامه ای تهیه کرده ایم که مشخص کند برنامه الگوی پایه برای مقاطع تحصیلی مختلف به لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری چگونه باشد و مقاطع تحصیلی هم چگونه باشد؛ ۶ محور را احصا کردیم.

وی اظهار داشت: مطابق با بودجه‌ای که امروز به آموزش و پرورش تعلق می گیرد، برای هر دانش آموز بیش از ۸ میلیون تومان هزینه می‌شود. پس این مسئله نشان می دهد که در هزینه کردن این بودجه اشکالاتی وجود دارد. کار دولت این است که مدرسه الگو را تعریف و آن را در همه جای کشور گسترش دهد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: جوان ما بهترین ساعات عمرش را در اختیار نظام آموزشی قرار می‌دهد. نظام آموزشی مطلوب آن است که آن جوان بعد از طی این مراحل، احساس بالندگی و رشد پیدا کند نه اینکه احساس سرخوردگی کند.

جلیلی با بیان اینکه بودجه آموزش و پرورش خوب است اما مدیریت بودجه در سیستم آموزشی دچار مشکل است،افزود عدم شناخت دقیق استعدادها یکی دیگر از مشکلات بنیادین در سیستم آموزشی ماست. در همه‌ زمینه‌ها کشور نیازمند افراد تحصیل کرده است اما اگر استعدادها در رشته‌های مختلف شناخته نشود، جهش واقعی رخ نخواهد داد.

وی گفت: کنکور یک نوع امتحان است اما این امتحان باید واقعی باشد تا بتوانیم استعدادها و علاقمندی‌ها را هم شناسایی کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری متذکر شد: به وزیر آموزش و پروش می‌گویند چرا استعفا دادی که می‌گوید چون رئیس جمهور دو سال است به من وقت ملاقات نداده است، این خیلی اتفاق بدی است.

جلیلی با بیان اینکه فرهنگ یکی از عرصه هایی است که ما در آن مدعی هستیم و می‌توانیم در فرهنگ دست برتر را داشته باشیم،افزود: اگر در بسیاری از عرصه ها موفق شویم، به استناد فرهنگ بوده است. برای مثال، اگر ما در دوران جنگ توانستیم هشت سال دفاع کنیم، به دلیل این بود که یک فرهنگ قوی ایستادگی و مقاومت داشتیم و توانستیم در مقابل دشمن بایستیم. 

وی گفت: فرهنگ عرصه های مختلفی دارد و مدام مدرن و جدید شده است. صدها هزار میلیارد تومان برای بودجه فرهنگ کنار گذاشته می‌شود و ردیف بودجه آن موجود است، اما به درستی هزینه نمی شود. 

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: صدها هزار میلیارد تومان در همین شرایط تحریمی برای بخش فرهنگ در بودجه اختصاص داده شده است، اما درست هزینه نمی‌شود. فقط بودجه فرهنگی شهرداری تهران در ۱۰ سال گذشته، سالی بیش از دو هزار میلیارد تومان بوده است، باید معلوم شود که در چه زمینه‌هایی این بودجه هزینه شده است. 

جلیلی تاکید کرد: فرهنگی که در عرصه جنگ به کمک ما آمد، می‌تواند در عرصه سینما هم ظاهر شود. در موسیقی، سینما، تئاتر و سایر عرصه‌های هنری هم می‌توانیم موفقیت‌های عالی داشته باشیم. 

وی گفت: یکی از تفریحات مهم برای نوجوان، امکان سفر با خانواده است. جوانانی زیادی وجود دارند که تاکنون یک‌ بار هم با خانواده خود سفر تفریحی نرفتند ما این را در طرح سفر بدون افزایش بودجه لحاظ کردیم. 

تکمیل می شود…