نقش مهم و تاثیرگذار VAR در بردهای ارزشمند پرسپولیس و سپاهان

نقش مهم و تاثیرگذار VAR در بردهای ارزشمند پرسپولیس و سپاهان

به گزارش خبرنگار مهر، اشتباهات داوری و نبود کمک داور ویدئویی در فوتبال ایران مههاست به سوژه اول این رشته تبدیل شده است. هفته‌ای نیست که مربیان از اشتباهات داوری شکایت نکنند و تیم‌ها گاه و بی گاه بیانیه‌های تندی علیه داوران و کمیته داوران کشور صادر نکنند.

اما این مساله فقط روی تیم‌ها تأثیرگذار نیست. بدون شک این حجم اعتراضات مسأله‌ای است که بر عملکرد داوران هم تأثیر گذار است و می‌تواند از لحاظ روحی به آنان آسیب برساند. اشتباهاتی که لزوماً به دلیل ضعف داوران نیست و گاهی سرعت بالای بازی و اختلاف میلیمتری در آفسایدها کار را نه تنها برای داوری که در اوج فشار و استرس بازی قرار دارد سخت می‌کند بلکه شاید هر چشم غیر مسلح دیگری هم نتواند در آن لحظه تشخیص درستی بدهد.

اعتراض به داور در تمام مسابقات داخلی چه از سوی بازیکنان، چه از سوی مربیان و چه از سوی هواداران به یکی از تصاویر زشت فوتبال ایران تبدیل شده است. اما شاهدیم که این حجم از اعتراضات از سوی بازیکنان و تیم‌هایی که در لیگ‌های داخلی به داوری اعتراض می‌کنند در مسابقاتی همچون لیگ قهرمانان آسیا به حداقل می‌رسد و تمرکز تیم‌ها روی کار خودشان است.

در دیدار تیم‌های نساجی و الهلال عربستان در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا امیرمحمد هوشمند در دقیقه ۳۰ و پس از درگیری که بین بازیکنان دو تیم رخ داد با بازبینی صحنه توسط کمک داور ویدئویی (VAR) از زمین بازی اخراج شد.

در هفته سوم لیگ قهرمانان آسیا اما شاهد تأثیر مثبت کمک داور ویدئویی در مسابقات تیم‌های ایرانی بودیم. در دیدار تیم‌های سپاهان اصفهان مقابل آلمالیق ازبکستان سیستم داور ویدئویی تصمیمات تأثیرگذاری گرفت و به عادلانه شدن نتیجه کمک کرد.

سپاهان و عدالت در بازی

در این مسابقه میلاد زکی پور در دقیقه ۲۱ با شوت مستقیم از روی ضربه ایستگاهی دروازه آلمالیق را گشود اما VAR با بازبینی صحنه گل آن را مردود اعلام کرد. در نیمه دوم نیز رضا اسدی در دقیقه ۶۰ توانست تور دروازه حریف را به لرزه در آورد اما کمک داور آن را آفساید اعلام کرد که در ادامه باز هم سیستم داور ویدئویی به کمک تیم داوری آمد و این گل را صحیح تشخیص داد تا بازی با نتیجه سه بر یک به سود زردپوشان به پایان برسد.

مسأله‌ای که از نظر سرمربی سپاهان دور نماند و در واکنش به تصمیم VAR نوشت: «VAR مهم است تا در بازی عدالت و حقیقت حفظ شود.»

VAR ناجی پرسپولیس

در دیدار سه شنبه شب پرسپولیس برابر استقلال دوشنبه هم شاهد تأثیر مثبت کمک داور ویدئویی روی گل پرسپولیس بودیم. در این مسابقه کمک داور در دقیقه ۷۰ گل سالم سعید صادقی را آفساید اعلام کرد اما پس از بررسی مجدد این گل مورد قبول قرار گرفت تا گل دوم پرسپولیس به ثبت برسد و خیال این تیم از بابت کسب سه امتیاز در مسابقه راحت شود.