نمایندگان آمریکا و سازمان ملل، پیشروی‌های ارتش یمن را بررسی کردند

نمایندگان آمریکا و سازمان ملل، پیشروی‌های ارتش یمن را بررسی کردند

فارس: فرستادگان ویژه ایالات متحده آمریکا و سازمان ملل متحد با سفیر عربستان سعودی در یمن دیدار و گفت‌وگو کردند.

شبکه الحدث عربستان سعودی گزارش داد که «محمد آل جابر محمد بن سعید»،‌ سفیر این کشور در این دیدار حملات انصارالله یمن به مأرب را بررسی کرده است.

«مارتین گریفیتس»، فرستاده سازمان ملل گفت که انصارالله یمن باید «حملات» خود به شهر «مأرب» مرکزی استانی به همین نام در مرکز شمالی این کشور را متوقف کنند.

نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اخیراً عملیاتی با هدف رسیدن به این شهر که در دست نیروهای منصور هادی است، آغاز کرده و به ۳۰ کیلومتری این شهر رسیده‌اند. استان مأرب هم‌مرز با عربستان سعودی است.

فرستاده سازمان ملل بدون اشاره به خواسته‌های دولت نجات ملی یمن برای حصول آتش‌‌بس، عملیات مأرب فرایند صلح را تهدید می‌کند و آوارگان را در معرض خطرات بیشتر قرار داد.

او گفت که حمایت بین‌المللی برای پایان دادن به درگیری در یمن خیلی ضروری و مهم است و طرف‌های درگیر باید هدف‌های خود از مذاکرات آتی را مشخص کنند.

گریفیتس در این دیدار گفت که تحقق خواسته‌های مردم یمن از طریق فرآیند سیاسی فراگیر و رهبری یمنی زیر نظر سازمان ملل و حمایت بین‌‌المللی محقق می‌‌شود.

این مسئول سازمان ملل متحد اظهار داشت که پایان دادن به درگیری‌ها در یمن نیازمند اراده سیاسی در سایه وجود حمایت سازمان ملل است.

وزارت خارجه آمریکا بعد از روی کار آمدن دولت جو بایدن نام انصارالله یمن را از لیست سیاه تروریستی خود خارج کرد. دولت سابق آمریکا به ریاست جمهوری دونالد ترامپ به درخواست امارات و عربستان سعودی این جنبش و راهبران آن را تروریست توصیف کرده بود.

انتهای پیام/