نویسندگان به اعتصاب رای دادند/ هالیوود در آستانه تعطیلی!

نویسندگان به اعتصاب رای دادند/ هالیوود در آستانه تعطیلی!

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، نویسندگان هالیوود با اکثریت قاطع با اعتصاب در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات اتحادیه رای دادند و هالیوود را یک قدم به تعطیلی تولید نزدیک‌تر کردند. در صورت اعتصاب، استودیوها با مشکل مواجه می‌شوند و تماشاگران برنامه‌های تلویزیونی روال معمول‌شان را از دست می‌دهند.
انجمن نویسندگان آمریکا (WGA) دیروز دوشنبه اعلام کرد ۹۷.۸۵ درصد از اعضا موافقت کردند که در صورت امضا نشدن قرارداد جدید تا اول ماه می (۱۱ اردیبهشت)، دست به اعتصاب بزنند. در این رای‌گیری تقریبا ۸۰ درصد از ۱۱۵۰۰ عضو گروه شرکت کردند.
کمیته مذاکره انجمن نویسندگان در یادداشتی به اعضا گفت: گروه با این رای قدرت جمعی، همبستگی و تقاضای تغییر معنادار را در سطحی بسیار بالا از خود نشان می‌دهند.
نویسندگان می‌گویند در حالی که پخش تلویزیونی رونق دارد آنها به دلیل فصل‌های کوتاه‌تر و دنباله‌های کوچک‌تر متضرر شده‌اند و به دنبال افزایش دستمزد از نتفلیکس، والت دیزنی و دیگر استودیوها هستند.
امی آنیوبی نویسنده سریال کمدی درام «ناامن» که پخش آن از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ از اچ‌بی‌او انجام شد، گفت از اعتصاب حمایت می‌کند زیرا دستمزد آنقدر کاهش یافته که بسیاری از نویسندگان متوسط و پایین‌تر مجبورند به ویژه در شهرهای گران‌قیمت مانند نیویورک و لس‌آنجلس به دنبال شغل دوم باشند تا بتوانند از پس تامین مخارج خود برآیند.
وی تاکید کرد آنچه می‌خواهد به آن برسد بازگرداندن نویسندگی به جایگاه یک حرفه است.
آخرین اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ شکل گرفت که ۱۰۰ روز به طول انجامید و شبکه‌های تلویزیونی برنامه‌های تکراری و رآلیتی شوهای بیشتری پخش کردند، در حالی که به گفته موسسه میلکن، اقتصاد کالیفرنیا ۲.۱ میلیارد دلار برآورد شد.
اگر اعتصاب شروع شود مخاطبان ابتدا تاثیر آن را بر برنامه‌های گفتگو محور شبانه می‌بینند که گروه‌هایی از نویسندگان برای نوشتن شوخی‌ها و طنزهای موردی روزانه باید همیشه مشغول کار باشند. سریال‌های روزانه در مرحله بعدی قرار خواهند گرفت، اما بسیاری از کمدی‌ها و درام‌ها از ماه‌ها قبل فیلمبرداری می‌شوند و زمان طولانی‌تری لازم است تا پخش قسمت‌های جدید آنها به پایان برسد.
استودیوها نمی‌خواهند پس از همه‌گیری کووید که ماه‌ها تولید را در سراسر جهان متوقف کرد با اختلال دیگری روبرو شوند، اما منابع نزدیک به استودیوها می‌گویند وقتی وال‌استریت خواهان سود از میلیاردها دلاری است که برای پخش برنامه‌های تلویزیونی صرف می‌کند، بودجه‌ها محدود هستند.
اتحادیه تهیه کنندگان فیلم و تلویزیون(AMPTP) که نماینده شرکت‌هایی چون کامکست، دیزنی، برادران وارنر، نتفلیکس و دیگران است، در بیانیه‌ای اعلام کرد هدفش دستیابی به یک توافق منصفانه و منطقی است.
در بیانیه آنها آمده است: توافق تنها در صورتی امکان‌پذیر است که انجمن متعهد باشد تمرکز خود را بر مسایل جدی با شرکت‌ها و جستجوی راه‌های مصالحه‌های معقول معطوف کند.