هشدار گزارشگر سازمان ملل در مورد احتمال مرگ هزاران نفر در میانمار

هشدار گزارشگر سازمان ملل در مورد احتمال مرگ هزاران نفر در میانمار

به گزارش مهر به نقل از رویترز، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد احتمال مرگ مردم میانمار در اثر گرسنگی و بیماری هشدار داد.

سازمان ملل تخمین زده که در اثر درگیری میان نیروهای شورشی میانمار با ارتش این کشور در شرق میانمار دست‌کم صد هزار نفر خانه خود را از دست داده و آواره شده‌اند.

در پی کودتای ژنرال‌ها در اوایل سال جاری میلادی در میانمار و سرنگونی دولت، ماه‌هاست که معترضان به خیابان‌ها ریخته و در برخی از شهرها مردم محلی دست به تشکیل گروه‌هایی با عنوان «نیروی دفاعی» زده‌اند.

در همین زمینه دفنر میانمار در سازمان ملل روز سه‌شنبه اعلام کرد که درگیری میان این گروه‌ها و ارتش و همچنین «حملات نیروهای امنیتی میانمار» به غیرنظامی‌ها باعث آوارگی دست‌کم صد هزار نفر شده است.

دیروز چهارشنبه نیز گزارشگر ویژه این سازمان در امور حقوق بشر میانمار هشدار داد که درگیری میان این گروه‌ها و ارتش می‌تواند به «مرگ دسته‌جمعی» مردم این کشور در اثر بیماری و گرسنگی دامن بزند.

درگیری‌های این‌چنینی در هفته‌های اخیر در ایالت کایا در نزدیکی مرز تایلند بالا گرفته و در همین ایالت به آوارگی مردم انجامیده است.

تام اندروز، گزارشگر ویژه سازمان ملل، در بیانیه خود می‌گوید: «حملات بی‌قاعده و وحشیانه ارتش تهدیدی است برای جان هزاران زن و مرد و کودک در ایالت کایا.»

نظامیان میانمار با ادعای تقلب گسترده در انتخابات سال گذشته کودتا را توجیه می‌کنند، ولی چندین منبع و نهاد مستقل پس از بررسی روند رای‌گیری در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ اعلام کرده‌اند که شواهدی حاکی از تقلب در انتخابات نیافته‌اند.

آنگ سان سوچی، رهبر حکومت غیرنظامی میانمار که در پی کودتای روز اول فوریه برکنار شد، روز دوشنبه در اولین جلسه محاکمه خود حاضر شد.