همکاری‌های دسته‌جمعی فوری‌ترین نیاز منطقه برای حفظ امنیت است

همکاری‌های دسته‌جمعی فوری‌ترین نیاز منطقه برای حفظ امنیت است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نورنیوز، دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی که در چارچوب سفرهای برنامه‌ریزی شده به کشورهای منطقه قفقاز به جمهوری ارمنستان سفر کرده است، عصر امروز با «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان دیدار و پیرامون مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی با او گفتگو کرد.

شمخانی در این دیدار با اشاره به روابط رو به توسعه دو کشور، کاهش تنش، حفظ امنیت منطقه‌ای و افزایش همکاری‌های دسته جمعی بدون ایفای نقش و دخالت قدرت‌های خارجی را از فوری‌ترین نیازهای منطقه برای نیل به ثبات و پیشرفت ذکر کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با تأکید بر ضرورت حل اختلافات موجود میان کشورهای منطقه از طریق گفتگو و اجتناب از خشونت گفت: هرگونه تنش در منطقه، بسترساز حضور و ایفای نقش کشورهای فرامنطقه‌ای خواهد بود که قطعا نفعی در آن نخواهد بود.

دبیر شورای امنیت ملی کشورمان با ابراز رضایت از سطح مطلوب روابط سیاسی فی مابین، گفت: با توجه به اراده رهبران دو کشور در توسعه همه‌جانبه مناسبات، سطح همکاری‌های اقتصادی نیز باید به همین میزان بلکه بیشتر افزایش یابد.

شمخانی، اجرای کامل توافقات تهران – ایروان را حائز اهمیت خواند و بر اتمام هر چه سریع‌تر طرح‌های مشترک میان دو کشور تأکید کرد.

وی فعال‌سازی ظرفیت‌های فراوان همکاری میان دو کشور را نیازمند اهتمام و توجه ویژه دانست و گفت: عملیاتی شدن این ظرفیت‌ها، پیوندهای موجود میان دو کشور را مستحکم‌تر خواهد کرد.

در این دیدار «نیکول پاشینیان»، نخست‌وزیر ارمنستان نیز با ابراز خرسندی از دیدار با دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه در ایروان، همکاری‌های دو کشور را خوب و رو به پیشرفت دانست.

پاشینیان با اشاره به لزوم توسعه بیش از پیش روابط تهران – ایروان در همه‌ حوزه‌ها از مشارکت شرکت‌های ایرانی در طرح‌های زیرساختی ارمنستان استقبال و اظهار کرد: آماده ارتقای سطح همکاری‌های همه‌جانبه بر اساس تأمین منافع و رفاه ملت‌های ایران و ارمنستان هستیم.

منبع : مهر