واحدهای مسکن مهر  باقی‌مانده را تکمیل می‌کنیم

واحدهای مسکن مهر باقی‌مانده را تکمیل می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، علیرضا فخاری در مراسم معارفه خود و تکریم احمد اصغری مهرآبادی رئیس پیشین این سازمان افزود: سازمان ملی زمین و مسکن بر اساس یک اساسنامه حرفه‌ای استوار است و وظیفه ما اجرای بدون توقف این این اساسنامه است. اگر خدشه‌ای در اجرای مأموریت‌های سازمان ایجاد شده نشان از عقب‌نشینی ماست.

وی ادامه داد: بخشی از مأموریت‌های اساسی سازمان ملی زمین و مسکن اجرا نشده باقی مانده و این عقب ماندگی باید جبران شود. قطع ارتباط ارگانیک سازمان با مجموعه‌های استانی یکی از این اشکالات است. اگر این اشکال رفع نشود برنامه جدید برای اجرای قانون جهش تولید مسکن ابتر خواهد ماند.

فخاری با بیان اینکه بخش عمده تلاش‌ها برای احداث ۴ میلیون واحد مسکونی طی ۴ سال متوجه سازمان ملی زمین و مسکن است، گفت: هدف‌گذاری ما برای تأمین زمین نباید روی رقم ۴ میلیون باشد. باید برنامه‌ریزی بر روی یک هدف ۸ میلیونی باشد که ۴ میلیون حتماً محقق شود. همچنین سازمان باید بتواند به صورت مداوم برای طرح‌های بعدی تأمین زمین کند.

وی ادامه داد: باید در میزان تولید ثروت ملی و مولد نقش داشته باشیم. باید خارج از بورس بازی زمین و نگاه به آن به عنوان یک کالای سوداگرانه ارزش افزوده ایجاد کنیم تا ضمن ایجاد ارزش افزوده بتوانیم تعادل را به عرضه و تقاضا در بازار مسکن بازگردانیم. باید به سمت حضور مؤثر مردم در اقتصاد مسکن حرکت کنیم. ایجاد یک ساختار برای سرمایه‌گذاری و مشارکت شهروندان داخل و خارج کشور به این موضوع کمک خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اینکه تکمیل ظرفیت و اطلاعات بانک ملی زمین یک ضرورت است، گفت: در جلساتی که تاکنون برگزار شده نتوانستیم خود را قانع کنیم که آمار موجود قابل استناد است. باید حتماً به یک نقطه قابل اعتماد از منظر نرم‌افزاری و سخت‌افزاری برسیم. این بانک زمین خاصیت ضد فساد دارد، کمک می‌کند دارایی‌ها را بر اساس ارزش به روز رسانی کنیم، کمک می‌کند در جهت توسعه و تأمین زیرساخت‌های اساسی کشور گام برداریم، یک نظم اجتماعی ایجاد کرده و جلوی تشکیل پرونده‌های حقوقی تصرف زمین را می‌گیرد.

وی افزود: پروژه‌های حدنگار یا کاداستر هنوز به نقطه مطلوبی نرسیده است. پیشبرد این طرح نیز به تکمیل اطلاعات بانک زمین کمک می‌کند.

فخاری با اشاره به نقش سازمان ملی زمین و مسکن در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام مسکن مهر گفت: در پروژه‌های نیمه تمام مانند مسکن مهر نیز باید به نقطه اطمینان رسیده و به تعهدات خود عمل کنیم تا مردم از سرگردانی خارج شوند؛ در این رابطه اقدام کرده و حتی به پروژه‌هایی که پرونده قضائی دارند نیز ورود خواهیم کرد تا طرح مسکن مهر به اتمام برسد.

وی ادامه داد: برای سرمایه‌گذاری و انبوه‌سازی برنامه داریم و با کمک مردم، بخش خصوصی و سازمان‌های نیمه دولتی در این رابطه اقدام خواهیم کرد. باید بتوانیم با بهره‌گیری از بورس و سرمایه‌های مردمی و تبدیل اوراق، سرمایه‌های جدید خلق کنیم.

منبع : مهر